Te kontakty zaowocują, ziarno zostało zasiane

dav

W pierwszych dniach czerwca kilkanaście podlaskich firm wzięło aktywny udział w największych w Europie Środkowo-Wschodniej targach przemysłowych – ITM Industry oraz bloku Subcontracting. Impreza odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przyciągając setki wystawców z kraju i zagranicy oraz tysiące odwiedzających. Przedsiębiorstwa z naszego województwa poszukiwały kooperantów i partnerów biznesowych, promowały nie tylko swoje produkty i usługi, ale i region.

Jak ustaliliśmy, nasze firmy przeprowadziły setki rozmów z potencjalnymi kontrahentami. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać. Zwykle bowiem po kilku miesiącach, a nawet rok po zakończeniu targów dochodzi do konkretnych negocjacji w zaciszach gabinetów. Te, jeżeli kończą się podpisaniem umów, przekładają się na większe zyski podlaskich przedsiębiorców, nowe miejsca pracy, inwestycje.

Na cały blok targowy (4-7 czerwca 2019 r.) składały się targi ITM Industry Europe, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions oraz Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle. Z naszego regionu udział wzięły następujące podmioty: Jazon, Promotech, Alex Electro, Art-Motor, Bendex, Demex, Lean Systems, Moose, Technology Applied, Tock Automatyka, Zakład Obróbki Skrawaniem Darmet, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Klaster Obróbki Metali.

To była udana edycja z kolejnymi pobitymi rekordami. Swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 1000 wystawców z kraju i zagranicy. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły aż 26 500 mkw. Ekspozycja nowoczesnych maszyn, robotów i specjalistycznych urządzeń przyciągnęła do Poznania 18 573 zwiedzających profesjonalistów. W trakcie bloku targów ITM Industry Europe 2019 można było śledzić najnowsze trendy w przemyśle, logistyce, druku 3D, kooperacji i branży BHP. Zwiedzający odkrywali potencjał nowoczesnych produktów. Było głośno, inspirująco, ale przede wszystkim biznesowo.

Jak co roku wystawcy prześcigali się w kreatywności aranżując swoje stoiska. Najlepsze nagrodzono statuetkami Acanthus Aureus. W tym gronie znalazła się białostocka firma Jazon.

Statuetka Acanthus Aureus to wyróżnienie przyznawane wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy – podkreślają przedstawiciele białostockiego przedsiębiorstwa. – Na stoisku Salonie Obrabiarek i Narzędzi Mach – Tool prezentowane były m.in. obrabiarki CNC do metalu oraz rozwiązania wpisujące się w koncepcję Przemysłu 4.0.

Targi ITM 2019 zmieniły identyfikację wizualną – teraz ich pełna nazwa brzmi ITM Industry Europe, a nowy logotyp miał na otwarciu oficjalną premierę. Nowa szata graficzna wraz z rozbudowanym przesłaniem zdecydowanie umocni pozycję targów ITM jako największych i najbardziej prestiżowych targów przemysłowych w tej części Europy oraz pozwoli zachować świeżość w dynamicznie zmieniającym się rynku. Ponadto, bazując na idei, że cały świat jest zasięgu, organizatorzy działają zgodnie z zasadami strategii przyszłości – mają apetyt na więcej, planują sukcesywne rozwijać wydarzenia o nową tematykę i nowych wystawców, z naciskiem na firmy zagraniczne.

Stworzona przed kilkoma laty nazwa ITM – Innowacje Technologie Maszyny – nie utraciła swojej świeżości, ponieważ, jak pokazuje rynek, te poszukiwania nowości, nowych technologii znajdują dzisiaj odzwierciedlenie w nazwie Industry 4.0 czy inteligentna produkcja – tak w swoim przemówieniu zasygnalizował zmianę Tomasz Kobierski, wiceprezes Zarządu Grupy MTP. – Taka jest też właśnie tegoroczna edycja, która zachęciła do udziału blisko tysiąc wystawców, którzy zajęli prawie cały teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bardzo wielu gości przyjeżdża do nas z zagranicy, stąd też nowa nazwa ITM Industry Europe, bo jako Targi Poznańskie i Grupa MTP mamy nadzieję, że wspomniane wydarzenie stanie się jednym z najważniejszych w Europie. Tak dzisiaj oceniamy potencjał polskiej gospodarki.

Najwięcej przedsiębiorstw z Podlasia zgromadziło się w pawilonie nr 7, który był dedykowany Targom Kooperacji Przemysłowej Subcontracting. To największe targi przemysłowo-kooperacyjne w Polsce. Formuła bloku opierała się na prezentacji najlepszych rozwiązań dla sektora przemysłowego, a ekspozycja koncentrowała się szczególnie na wysokiej jakości maszynach, narzędziach i urządzeniach dla branży metalowej, logistycznej oraz druku i skanu 3D. Atutem czerwcowego spotkania profesjonalistów była też atrakcyjna oferta podwykonawców z branży wytwórczej. Podczas targów Subcontracting mocno promowana była idea klasteringu. Współpraca w ramach klastrów umożliwia łączenie potencjałów, wymianę doświadczeń, generowanie synergii oraz wzmacnia przewagę konkurencyjną.

Szukamy inwestorów, którzy chcieliby zainwestować na obszarze oddziaływania Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W całej Polsce warunki inwestowania są takie same, z tym że na terenie, którym zarządza SSSE, przedsiębiorca może uzyskać pomoc publiczną w formie zwolnienia z podatku dochodowego PIT lub CIT nawet do 70 proc. wartości inwestycji. Jest to najwyższa pomoc publiczna w kraju – powiedziała Maria Kozakiewicz z SSSE.

Blok targów ITM to przedsięwzięcie będące źródłem rozwoju nauki, technologii oraz innowacji, jednak to człowiek stoi za każdym odkryciem czy wynalazkiem. Dzięki odwadze, pasji, determinacji, wizji, kreatywności i wiedzy, rodzi się nowa jakość – postęp technologiczny, a wraz z nim – rozwój targów. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 2-5 czerwca 2020 r. Możemy się spodziewać, że pojawi się na niej równie silna reprezentacja firm z województwa podlaskiego, co i w tym roku.

Piotr Walczak

Komentarze