Tej kasy nie trzeba zwracać, ale kto pierwszy ten lepszy. 35 mln dla podlaskich firm – zegar bije

Kolejne 35 mln zł z funduszy europejskich trafi do przedsiębiorców z naszego regionu w ramach drugiej części Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Środki będą przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego – bieżącej działalności firmy, której sytuacja pogorszyła się w związku z epidemią koronawirusa.

Jako zarząd województwa przygotowaliśmy kolejną część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego – informuje Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.
Tym razem do dyspozycji mikro i małych firm, a także osób samozatrudnionych jest 35 mln zł z funduszy unijnych. Są to bezzwrotne dotacje na sfinansowanie kapitału obrotowego, a więc realne wsparcie dla firm, które zanotowały spadek obrotów w związku z COVID-19.

Z dofinansowania będą mogły skorzystać mikro- i małe przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego, w tym samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 roku. Wsparcie udzielane będzie w formie jednorazowej dotacji bezzwrotnej – maksymalnie na trzy miesiące. Konieczne będzie utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w tym okresie. Wyliczane będzie według stawek, w zależności od liczby pracowników: np. osoba samozatrudniona otrzyma 7 845,11 zł miesięcznie (na trzy miesiące 23 535,33 zł), a przedsiębiorca zatrudniający 20 pracowników – 35 084,40 zł miesięcznie (na trzy miesiące 105 253,20 zł).

Aby móc skorzystać, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: firma musi odnotować spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 30 proc. w okresie wybranego jednego miesiąca w 2020 roku, począwszy od marca 2020 roku, w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku, czyli np. obroty w marcu 2020 roku w porównaniu do obrotów w marcu 2019 roku lub w lutym 2020 roku i spadek ten musi mieć związek z zakłóceniami gospodarki na skutek COVID-19.

Nabór został ogłoszony dziś 15 czerwca 2020 r. Przedsiębiorcy mają tydzień na zapoznanie się z jego zasadami. Następnie, 22 czerwca, o godz. 8.00 zostanie uruchomiona możliwość składania wniosków poprzez generator wniosków aplikacyjnych. Więcej informacji na stronie wrotapodlasia.pl/dotacja. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze