Ten młody człowiek to prawdziwy talent konstruktorski

Cztery maszyny działające na wzór maszyny Goldberga znalazły się w finale czwartej edycji konkursu Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej. Konstruktor najlepszego mechanizmu działającego na zasadzie domina, z efektownym finałem, zdobył indeks na uczelnię i 5 tys. zł. To Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Jury konkursowe zakwalifikowało do ostatniego etapu cztery projekty. Częstochowa, Włocławek, Kraków, Tarnów, Białystok – uczniowie z tych miast podjęli wyzwanie zbudowania maszyny na wzór urządzenia Rube’a Goldberga. Spośród finalistów wyróżniono nagrodami trzy zespoły konstruktorskie. Najlepszy okazał się projekt Marcina Prylińskiego z Włocławka.

– Jury jednoznacznie doceniło pomysłowość, stopień złożoności rozwiązania, indywidualny wkład pracy w zbudowanie maszyny, jak i stopień zaawansowania technicznego – podał w uzasadnieniu swojej decyzji w wyborze laureata pierwszego miejsca – dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, ororektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Zwycięski projekt wykonany został z wydruków 3D oraz prostych układów elektronicznych (a dokładnie: dwóch czujników podczerwonych, jednego czujnika ultradźwiękowego, 3 silników z przekładnią oraz jednego silnika servo, całość programowana jest na płytce arduinonano). Do jego skonstruowania wykorzystano również takie elementy, jak m.in. zębatki skośne, diody LED, magnes neodymowy czy domino.

Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku zdobył nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:
– Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
– Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
– Wydziale Elektrycznym,
– Wydziale Mechanicznym,
– Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Opiekunem laureata jest Jarosław Dąbrowski. Otrzyma on nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł. Szkoła ponadpodstawowa, w której uczy się zwycięzca konkursu, także może liczyć na nagrodę pieniężną – o wartości 500 zł.

Laureatem II miejsca został projekt Droga M…iętowa, autorstwa Konrada Kubika i Jana Kuźnika z I Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie, którzy otrzymali 2 tys. zł. Opiekun – Laura Modrawska.

III miejsce zajął zespół w składzie: Maksymilian Wajda z ZSME Tarnów, Michał Karteczka z ZSME Tarnów oraz Joszko Suchan z V LO w Krakowie. Opiekunem zespołu jest Barbara Karteczka. Za swój projekt Lunch Maker otrzymali w konkursie 1,5 tys. zł.

Konkurs Politechniki Białostockiej od lat cieszy się zainteresowaniem młodych konstruktorów ze szkół średnich w całej Polsce. To okazja, by wyłowić talenty konstruktorskie, które otrzymując indeks uczelni, mają szansę na studia uwieńczone tytułem inżyniera i kompetencje zawodowe przydatne na rynku pracy.

Uczestnicy otrzymywali punkty m.in. za złożoność pracy, wykorzystane zjawiska i sposób ich połączenia, pomysłowość i estetykę wykonania. Każdy z Członków Komisji mógł przyznać w finale konkursu maksymalnie 100 punktów. Kulminacyjnym momentem uroczystości była prezentacja urządzeń online w czasie trwania finału (za co też przyznawano punkty) oraz odpowiedzi na pytania jury.

Motywacją młodych konstruktorów do udziału w konkursie jest przepustka na wymarzone studia na Politechnice Białostockiej i nagrody pieniężne, a te w konkursie ufundowała firma Fabryki Mebli Forte S.A. oraz rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Filmiki prac konkursowych laureatów 4. edycji konkursu Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej

I miejsce: Niesamowita Maszyna invent – Włocławek

Urządzenie skonstruował Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Opiekun – Jarosław Dąbrowski.

Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/pmF6-l7xEuI

II miejsce: Droga M…iętowa | Niesamowita Maszyna

Urządzenie skonstruowali Konrad Kubik i Jan Kuźnik z I Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie. Opiekun Laura Modrawska.

Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/YeqP4PPIcCQ

III miejsce: Niesamowita Maszyna – Lunch Maker

Urządzenie skonstruowali Maksymilian Wajda z ZSME Tarnów, Michał Karteczka z ZSME Tarnów oraz Joszko Suchan z V LO w Krakowie. Opiekun: Barbara Karteczka

Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/rNYlqT7cVhc

Red. PP, fot. Paweł Jankowski

Komentarze