To prawdziwe kuźnie talentów. Znamy najlepsze szkoły na Podlasiu

Białostockie szkoły średnie – II Liceum Ogólnokształcące, I LO oraz I SLO przy Fabrycznej 10 – to czołówka podlaskich liceów w rankingu miesięcznika Perspektywy.

II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej zajęło 31. miejsce w rankingu ogólnopolskim (poprzednio 28.), I LO im. Adama Mickiewicza jest na 58. miejscu (spadek z 44.). Największy awans – ze 137. pozycji w ub. roku, na 69. w tegorocznym zestawieniu odnotowało I Społeczne LO Fundacji Edukacji Fabryczna 10.

To wspaniały wynik. Tym bardziej, że w rankingu wyników maturalnych jesteśmy na drugim miejscu w mieście po II LO – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka I SLO przy Fabrycznej. – Myślę, że to różnorodność jest źródłem naszych sukcesów – nasi uczniowie mogą wybierać zajęcia z dowolnym zestawem rozszerzeń. I tak: np. na ostatniej maturze jeden z naszych uczniów zdawał fizykę, matematykę i rozszerzony język polski, osiągając ze wszystkich tych przedmiotów znakomite wyniki. Rankingi są tylko jednym z kryteriów oceniających szkołę, myślę, że najważniejsza jest codzienna praca z uczniem i atmosfera w szkole, która powoduje, że wszystkim się chce – i uczniom, i nauczycielom.

W pierwszej setce rankingu znalazło się też I LO im. Tadeusza Kościuszki z Łomży.

W rankingu techników 2019 w Białymstoku najlepsze okazało się Technikum Elektryczne (24. Miejsce). Na 96. miejscu jest Technikum Handlowo – Ekonomiczne. Ale prawdziwy sukces w województwie odniosło Technikum im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie. Szkoła ma 1. miejsce w regionie i 14. w kraju. Niezły wynik odnotowało też Technikum Leśne w Białowieży, które w rankingu zajęło 72. pozycję.

W ogólnopolskim rankingu także nastąpiły zmiany. Najlepszym liceum zostało XIV LO z Warszawy oraz także warszawskie Technikum Mechatroniczne.

Komisja rankingowa podczas ustalania kolejności szkół kierowała się takimi kryteriami jak wyniki maturalne, osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych, wyniki egzaminów zawodowych.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze