Tratwa na Białce? Walczymy o nową przestrzeń dla kultury według Mateusza Tymury

Grafika do projektu Biała Czysta Kulturalna

Wystarczy jeden „klik” dziennie, a możemy mieć za darmo fajne imprezy kulturalne w Białymstoku.

Fundacja Teatr Latarnia z Mateuszem Tymurą na czele, którego wielu z nas kojarzy z działalnością kulturalną w miejskiej przestrzeni, zgłosił do ogólnopolskiego konkursu dwa projekty kulturalne. Oba projekty zostały wybrane spośród 300 zgłoszonych w całej Polsce. Teraz tylko 15 z nich może dostać dofinansowanie. Pieniądze na realizację otrzymają te, które wygrają głosowaniem internautów. To od nas zależy, czy Białystok wygra. Zobaczcie, co palnuje Mateusz Tymura dla białostoczan.

Biała Czysta Kulturalna | rzeka dla mieszkańców

Na grafice powyżej widzicie rzekę, a na niej tratwę. Wokół po obu stronach siedzą widzowie. Według założeń pomysłodawców, na tratwie-scenie unoszącej się na rzece Biała w Białymstoku odbywać się będą koncerty, pokazy i przedstawienia. Nasz projekt jest oddolnym działaniem mającym na celu rozpoczęcie procesu jej rewitalizacji rzeki Biała – tłumaczy Mateusz Tymura. – Brzegi rzeki tworzą naturalną widownię, podczas koncertu, spektaklu lub projekcji filmu wyświetlanego na ekranie rozciągniętym nad wodą. Chcemy stworzyć miejsce otwartych spotkań, nowoczesnych miejskich idei i wartościowej kultury.

Co trzeba zrobić, żeby Białystok wygrał dofinansowanie? Klikać codziennie w ten link: Biała Czysta Kulturalna. Najłatwiej jest głosować przez Facebook. Trwa to 3 sekundy.

Bez_Dom_Kultury
Grafika do projektu BezDom Kultury

BezDom Kultury | wspólne dobro pomiędzy blokami

Drugi pomysł to ożywienie pięciu blokowisk w Białymstoku. Mają się tam odbywać wydarzenia wypełnione muzyką, tańcem, teatrem i filmem. W opisie projektu czytamy: „BezMiar kultury – 5 szaropastelowych białostockich blokowisk – 5 drewnianych scen między blokami – szczególny udział najbliższych sąsiadów – warsztaty, koncerty, potańcówki, spektakle, wspólny czas.” Chcemy, aby mieszkańcy poczuli się wyjątkowo. Kultura z centrum Białegostoku przeniesie się na ich osiedla – tłumaczy Mateusz Tymura. – Zorganizujemy warsztaty sąsiedzkie. Zaprosimy animatorów i profesjonalnych artystów, dzięki którym odbędą się wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Planujemy koncerty instrumentalne, warsztaty „mappingu”, potańcówki przy żywych instrumentach, spektakle teatralne, wystawy i warsztaty wielopokoleniowe. Każdy projekt będzie realizowany w oparciu o potrzeby mieszkańców wybranego osiedla.

Co trzeba zrobić, żeby Białystok wygrał dofinansowanie? Klikać codziennie w ten link: BezDom Kultury. Najłatwiej jest głosować przez Facebook. Trwa to 3 sekundy.

Twórcze podejście do przestrzeni

Te projekty są wyjątkowe, ponieważ nadają rzece Białej i naszym blokowiskom kompletnie nową funkcję – twierdzi Piotr Kempisty z Fundacji Instytut Działań Miejskich. – Mateusz Tymura nie po raz pierwszy zaskakuje nas przekształcając jakieś miejsce w zupełnie nieoczekiwany sposób. Ta metoda sprawdziła się wcześniej w przypadku bojarskiej łąki, którą dzięki ciekawej wizji i zaangażowaniu wielu osób udało się odzyskać dla kultury i lokalnej społeczności. Takie twórcze podejście do przestrzeni jest ważne, ponieważ pomaga nam spojrzeć na nią w kompletnie innym świetle. Liczę, że tratwa-scena i BezDom Kultury skłonią białostoczan do zastanowienia się ile ciekawych, niezagospodarowanych miejsc, w które można tchnąć życie jest wokół nich. A wtedy miasto stanie się polem gry dla wyobraźni.

Zobaczcie kilka zdjęć z podobnych wydarzeń kulturalnych organizowanych dla białostoczan w ubiegłym roku.

Spektakl - Teatr Bel Etage- Łąka, fot. Bojary Zostają Kulturalne
Spektakl – Teatr Bel Etage- Łąka, fot. Bojary Zostają Kulturalne
Jaskulke
Koncert wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego – Sławka Jaskułke, fot. Bojary Zostają Kulturalne
potancowka_Bojary
Potańcówka we wrześniu, fot. Bojary Zostają Kulturalne

Przypominamy, klikajcie tu: Biała Czysta Kulturalna i tu: BezDom Kultury

Komentarze