Turystyka kongresowa wielką szansą dla Białegostoku

Wielkie konferencje zawsze dzieją się gdzieś daleko. Dlaczego nie w Białymstoku? Polska turystyka kongresowa rozwija się w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu. Białystok wciąż jest pomijany. Od kilku lat cały kraj wie o tym, jak zmieniła się infrastruktura miasta i jego okolic. Rozwija się też baza hotelowa, mamy Operę, nowy stadion, nowoczesne sale konferencyjne i mnóstwo miejsc na biznesowe lunche.

Czym jest turystyka kongresowa?

To wydarzenie masowe o istotnym znaczeniu. Przyciąga specjalistów z danej dziedziny i osoby zainteresowane tematem spotkania. 

krzysztof.celuchKrzysztof Celuch, Szkoła Główna Turystyki i RekreacjiPolska branża targowo-kongresowa jest coraz częściej zauważana jako atrakcyjna do organizowania spotkań (między innymi kongresów, konferencji, sympozjów) oraz wydarzeń (targów, premier produktów, podróży motywacyjnych i tym podobnych) o charakterze społecznym, gospodarczym, ekonomicznym i innym. Dlatego można przyjąć, iż dla segmentu przemysłu spotkań w Polsce tworzenie i wzmocnienie zainteresowania naszym krajem jako atrakcyjnym celem podróży w zakresie przemysłu spotkań, a przede wszystkim miejscem realizacji spotkań stowarzyszeniowych, wydarzeń korporacyjnych oraz podróży motywacyjnych jest kluczowe. (Artykuł pt. „Kreowanie i promocja branży targowo-kongresowej…„)

Wschodni Kongres Gospodarczy 2015

24-25 września 2015r. w Białymstoku odbędzie się II Wschodni Kongres Gospodarczy. Impreza jest organizowana w stolicy Podlasia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, po raz drugi. Ubiegłoroczny kongres okazał się sukcesem organizatorów, grupy PWTP. Grupa PTWP, wydawca magazynów i portali branżowych, organizatorem kongresów, konferencji, seminariów.

Kongres, podczas którego zaplanowano sesje plenarne i tematyczne, obejmował będzie szereg zagadnień z zakresu gospodarki, przemysłu, ekologii, biznesu i wielu innych. Podczas uroczystej Gali w trakcie Kongresu (24 września 2015 r., Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, godz. 19.00) zostaną wręczone nagrody w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej oraz Pracodawcy Polski Wschodniej.

 

Opera i Filharmonia Podlaska

Fakty i liczby dotyczące Wschodniego Kongresu Gospodarczego

 • największa debata o gospodarce Polski Wschodniej
 • miejsce dialogu o rozwoju gospodarczym i relacjach ekonomicznych Polski Wschodniej oraz Wschodu i Zachodu Europy
 • najważniejsze postaci polityki, biznesu, nauki
 • wydarzenie towarzyszące – konkurs TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej
 • 1000 uczestników z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i innych krajów Europy
 • 2 dni debat
 • 100 prelegentów
 • 30 sesji dyskusyjnych
 • spotkania biznesowe, kuluarowe, bankiety i inne wydarzenia
 • 200 akredytowanych dziennikarzy zarówno z polskich jak i zagranicznych redakcji
 • po pierwszej edycji (2014 r.) 1500 publikacji medialnych, ekwiwalent reklamowy sięgający 4 000 000 zł.

Warto byłoby potraktować to wydarzenie jako narodziny turystyki kongresowej w Białymstoku.

 

Rynek Kosciuszki Bialystok

 

Turystyka motywacyjna

Jednym z rodzajów turystyki kongresowej są także tzw. konferencje motywacyjne. W Polsce takie spotkania znajdują coraz więcej odbiorców. W maju tego roku na stadionie INEA w Poznaniu odbywał się kongres Życie bez ograniczeń. Uczestnictwo w „masowym coachingu” to jeden ze sposobów na rozwijanie samego siebie. Dokładnie miesiąc po Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku, odbędzie się w Warszawie kolejny kongres motywacyjny – Giganci życia. Najnowsze badania pokazują, że 80% efektów naszej pracy jest uzależnione od motywacji. Oprócz bezpośrednich korzyści dla uczestników, rozwijanie turystyki motywacyjnej przyniesie korzyść dla regionu. Zyska na tym branża hotelowa, gastronomiczna, miasto będzie miało okazję się wypromować. To tu zostaną pieniądze, które ktoś zainwestuje w realizowanie np. kongresu młodych przedsiębiorców czy kongresu wschodnich start up-ów. Kto zorganizuje ciekawy kongres na Stadionie Miejskim w Białymstoku?

 

Stadion Miejski w Białymstoku

 

Szansa i korzyść dla miasta

Czyniąc korzyść dla miasta my także zyskujemy. Pieniądze wydane na hotel czy transport do innych miast w Polsce, gdzie takie wydarzenia się odbywają, moglibyśmy zainwestować znacznie lepiej – w samych siebie. Nie mówiąc o tym, że zyskujemy to, co bezcenne – czas. Warto też zadbać o infrastrukturę. Może wybudować lotnisko?

Już czas, by zmienić podejście.  Stolica Podlasia ma warunki do rozwoju turystyki kongresowej.

 

Wielkie konferencje zawsze dzieją się gdzieś daleko. Dlaczego nie w Białymstoku? Polska turystyka kongresowa rozwija się w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu. Białystok wciąż jest pomijany. Od kilku lat cały kraj wie o tym, jak zmieniła się infrastruktura miasta i jego okolic. Rozwija się też baza hotelowa, mamy Operę, nowy stadion, nowoczesne sale konferencyjne i mnóstwo miejsc na biznesowe lunche.

Czym jest turystyka kongresowa?

To wydarzenia o istotnym znaczeniu. Jako prelegentów przyciągają specjalistów z danej dziedziny. Uczestnikami, słuchaczami są Ci, których dany temat fascynuje. To właśnie oni poprzez przemieszczanie się uprawiają tzw. turystykę kongresową. Turystykę związaną z odwiedzaniem nowych miejsc ze względu na konieczność dotarcia do obiektu, w którym odbywa się dane wydarzenie.

Za kilka dni (24-25 września) w Białymstoku będzie odbywał się Wschodni Kongres Gospodarczy. Impreza jest organizowana w stolicy Podlasia po raz drugi. Ubiegłoroczny kongres okazał się sukcesem organizatorów, grupy PWTP.

Marszałek Województwa Podlaskiego twierdzi, iż ze względu na warunki środowiskowe potencjał gospodarczy Podlasia budować będą „zielone przemysły” i drobna przedsiębiorczość.

Kongres, podczas którego zaplanowano sesje plenarne i tematyczne, obejmował będzie szereg zagadnień z zakresu gospodarki, przemysłu, ekologii, biznesu i wielu innych.

Podczas uroczystej Gali w trakcie Kongresu (24 września 2015 r., Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, godz. 18.30) zostaną wręczone nagrody w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej oraz Pracodawcy Polski Wschodniej.

 

Warto byłoby potraktować to wydarzenie jako narodziny turystyki kongresowej w Białymstoku.

Jednym z rodzajów turystyki kongresowej są także tzw. konferencje motywacyjne. W Polsce takie spotkania znajdują coraz więcej odbiorców. Uczestnictwo w „masowym coachingu” to jeden ze sposobów na rozwijanie samego siebie. Najnowsze badania pokazują, że 80% efektów naszej pracy jest uzależnione od motywacji. Oprócz bezpośrednich korzyści dla uczestników, rozwijanie turystyki motywacyjnej przyniesie korzyść dla regionu. Zyska na tym branża hotelowa, gastronomiczna, miasto będzie miało okazję się wypromować. To tu zostaną pieniądze, które ktoś zainwestuje w realizowanie np. kongresu młodych przedsiębiorców czy kongresu wschodnich start up-ów.

Czyniąc korzyść dla miasta czynimy ją też dla samych siebie. Pieniądze wydane na hotel czy transport do innych miast w Polsce, gdzie takie wydarzenia się odbywają, moglibyśmy zainwestować znacznie lepiej – w samych siebie. Czas zmienić podejście. Stolica Podlasia ma warunki do rozwoju turystyki kongresowej.

Komentarze