Tysiące przedsiębiorców chce odroczenia składek

Dotychczas w województwie podlaskim wpłynęły 274 wnioski w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W całym kraju 18,4 tys. przedsiębiorców wystąpiło o to. Możliwość odłożenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Póki nie ma ostatecznego kształtu ustawy, wchodzącej w skład tzw. tarczy antykryzysowej, która ma wprowadzić możliwość zwolnienia małych firm ze składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązują powyższe propozycje.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Jest to wniosek składający się z jednej strony, w którym przedsiębiorca określa, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na jego sytuację finansową i brak możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Opcji pomocy dla przedsiębiorców jest kilka i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Dotyczy to tarczy antykryzysowej. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. W dalszym ciągu pozostaje jednak na ostateczny kształt ustawy.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Uproszczony wniosek, m.in. o odroczenie terminu płatności, może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami przesunięcie płatności może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze