Tytuł doktora kluczem do kariery? Korzyści z działalności naukowej w różnych branżach

gogler
Eyeglasses on book

Tytuł naukowy kojarzy się w pierwszej kolejności z wykładowcą akademickim. Jednak są też inne branże, w których działalność naukowa przekłada się na zarobki. Jeśli podążasz ścieżką kariery akademickiej warto wiedzieć, że są zawody, w których również jest to niemal obowiązkiem, warunkującym dynamikę rozwoju kariery, a co za tym idzie – zarobki.

Na uczelni i w pracy – branże stawiające na wykształcenie

Nie zawsze doktorat czy habilitacja są niezbędne dla kariery, ale ciągły rozwój jest ważny w każdym zawodzie. Podnoszenie kwalifikacji to gwarancja sukcesów w pracy. W pewnych branżach jednak warto zająć się również działalnością naukową. Gdy wykonywany zawód wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a w danej dziedzinie wciąż zachodzą zmiany i trzeba na bieżąco się dokształcać oraz gdy dba się o prestiż firmy – rozwój naukowy staje się koniecznością.

W Osiągnięcia akademickie są szczególnie ważne w zawodach związanych z prawem, finansami i medycyną. Jeśli od dziecka marzyłeś o tym, by zostać prawnikiem, lekarzem czy pracować w finansach, to droga do udanej kariery nie prowadzi tylko przez dobre miejsce pracy. Bardzo możliwe, że wiele czasu spędzisz na uczelni, poszerzając swoje kwalifikacje i pnąc się w górę  hierarchii naukowej.

Rozwijaj się naukowo i zarabiaj więcej

Praca naukowa wiąże się też z projektami, które mogą pomóc polepszyć wyniki w działalności zawodowej. Pozyskiwanie funduszy na badania naukowe związane z wykonywaną pracą jest wtedy jednocześnie inwestycją w karierę. Tytuł naukowy przed nazwiskiem w zawodach zaufania publicznego przekłada się też na większe zaufanie klientów.

Jeśli prowadzisz własną działalność, to tytuł naukowy pomaga w zbudowaniu wiarygodnej marki. Przykładem udanego łączenia biznesu i kariery akademickiej jest prof. dr hab. n. med. Ewa Olszewska. Godzi ona pracę zawodową jako lekarz z własnym gabinetem z pracą naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jest otolaryngologiem, specjalizującym się w chirurgii głowy i szyi, przeprowadza też nowoczesne zabiegi, jak laserowe leczenie chrapania. Połączenie drogi akademickiej ze ścieżką zawodową daje wymierne korzyści finansowe i sprzyja samorealizacji.

Wiedza i doświadczenie – warunki udanego biznesu

Omawiane połączenie kariery zawodowej i naukowej jest możliwe pod jednym warunkiem – wybrania specjalizacji. Kiedy zdecydujesz się, w jakiej dziedzinie chcesz być ekspertem,  zdobywasz wiedzę i doświadczenie na różne sposoby:

  • publikacje – promujesz dzięki nim swoje badania i wyrabiasz sobie nazwisko w wybranej dziedzinie;
  • konferencje – to szansa na nawiązanie cennych kontaktów i pokazanie się od profesjonalnej strony potencjalnym partnerom zawodowym;
  • seminaria – prowadząc je lub w nich uczestnicząc masz szansę na poznanie podobnych do siebie pasjonatów lub przyszłych pracowników;
  • badania naukowe – mogą prowadzić do odkryć przydatnych w Twojej pracy lub pomóc w podniesieniu jej poziomu.

Gdy oprócz pracy dodatkowo potrafisz realizować swoje ambicje naukowe, szybko zyskasz opinię specjalisty w danej branży. Jeśli łączysz pracę z aktywnością naukową, prawdopodobnie kieruje Tobą pasja do tego, co robisz. To połączenie może przynieść Ci wyłącznie korzyści, zwłaszcza jeśli stoisz na stanowisku, że pieniądze nie są jedynym benefitem z wykonywanej pracy.

artykuł partnerski

Komentarze