Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może wiązać się z ryzykiem nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Na szczęście, przedsiębiorca może się zabezpieczyć w tym zakresie poprzez wykupienie specjalnej polisy ubezpieczeniowej. Co należy wiedzieć na jej temat?

Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Zakres ubezpieczenia działalności gospodarczej jest indywidualnie komponowany dla każdego przedsiębiorcy i zależy on zarówno od posiadanego mienia, jak i tego, czym dane przedsiębiorstwo się zajmuje.

Zakresem ubezpieczenia mogą zostać objęte wartości pieniężne, środki obrotowe, maszyny, urządzenia i wyposażenie, budowle, budynki, lokale i nakłady inwestycyjne, mienie pracownicze, mienie przyjęte do sprzedaży komisowej i/lub w celu wykonania usługi oraz odpowiedzialność cywilna za szkody w nieruchomościach i ruchomościach, powstałe w następstwie wypadków przy pracy, awarii urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych lub centralnego ogrzewania, wyrządzone przez podwykonawców, produkt lub w związku z prowadzeniem robót budowlano – montażowych albo na skutek zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Ubezpieczenie OC

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pociąga za sobą także konieczność brania na siebie odpowiedzialności za jej wykonywanie. Istnieją bowiem przypadki i zjawiska, których nieplanowane wystąpienie spowodować może konieczność poniesienia odpowiedzialności za ich zaistnienie. Przedsiębiorcy skorzystać mogą między innymi z ubezpieczenia członków zarządu i rad nadzorczych spółek kapitałowych, z tytułu posiadania działalności gospodarczej i posiadania mienia oraz zawodowego, które jest obowiązkowe dla przedstawicieli określonych profesji.

Dobrowolne OC przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy, którzy nie mają konieczności wykupienia obowiązkowej polisy OC, powinni mimo wszystko zastanowić się nad taką ewentualnością. Może się ona bowiem okazać niezwykle przydatna w sytuacji, kiedy poszkodowany klient występuje z roszczeniem. Orzekane obecnie przez sądy coraz wyższe kwoty odszkodowań mogą w najgorszym przypadku przyczynić się do upadku firmy.

Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od zakresu, jaki obejmuje dana polisa. Ten z kolei dostosowany jest zwykle do wielkości oraz przedmiotu działalności.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują osobom mającym własną firmę korzystanie z dobrowolnego ubezpieczenia OC za szkody osobowe oraz rzeczowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i posiadanego mienia.

Zakres odpowiedzialności poszczególnych Towarzystw jest różny i zależy od zapisów umowy ubezpieczeniowej. Przeważnie polisa obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobie trzeciej. Za pierwsze z nich uważa się te dotyczące mienia, które polegają na uszkodzeniu lub zniszczeniu rzeczy. Drugie natomiast, odnoszą się do uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub spowodowania śmierci.

Zakres ubezpieczenia może zostać poszerzony o klauzule, które włączają odpowiedzialność za inne ryzyka takie, jak:

  • Szkody w nieruchomościach użytkowanych przez ubezpieczonego na podstawie umowy dzierżawy, użyczenia, najmu, leasingu lub innej, o zbliżonym charakterze
  • Szkody w rzeczach ruchomych, które stanowią przedmiot naprawy, serwisu, obróbki, czyszczenia czy pakowania
  • Szkody w rzeczach ruchomych, które znajdują się pod dozorem, kontrolą lub w pieczy ubezpieczonego
  • Szkody powstałe poza terytorium Polski
  • Czyste straty majątkowe poniesione przez osoby trzecie na skutek wadliwości produktów dostarczonych przez ubezpieczonego, poniesione w efekcie ich zmieszania lub połączenia z wyrobami pochodzącymi od poszkodowanego

Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej posiada w swojej ofercie między innymi AXA: https://axa.pl/biznes/majatek/ubezpieczenia-odpowiedzialnosci-cywilnej-firmy/.

Komentarze