Ubezpieczenie współdzielonego samochodu – poznaj najważniejsze kwestie formalne

Zanim podejmiesz decyzję o współdzieleniu auta, koniecznie poznaj najważniejsze kwestie formalne związane z współwłasnością. Dzięki nim będziesz mógł samodzielnie przeprowadzić rachunek zysków i strat.

Czasem zdarza się, że właścicielem samochodu nie jest jedna osoba, a kilka. Mogą to być np. małżonkowie lub ojciec i syn.

Współwłasność samochodu z całą pewnością ma sporo zalet. Dzięki spółce z wieloletnim posiadaczem auta, młodzi stażem, niedoświadczeni kierowcy mogą zdobywać zniżki, płacąc mniejszą składkę OC.

Niestety, w przypadku kolizji to nie jedna, a dwie osoby ponoszą jej konsekwencje. W przypadku spowodowania stłuczki przez jednego z właścicieli, zniżki zostaną potrącone obu osobom widniejącym w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Może to oznaczać, że w kolejnym roku koszty polisy będą wyższe.

Zanim podejmiesz decyzję o współdzieleniu auta, koniecznie poznaj najważniejsze kwestie formalne, związane z współwłasnością. Dzięki nim będziesz mógł samodzielnie przeprowadzić rachunek zysków i strat.

Różne sposoby na współwłasność samochodu

Auto może stać się współwłasnością, jeśli zostanie kupione przez dwie osoby, na podstawie darowizny lub udziału w pojeździe. W przypadku darowizny konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy, uregulowanie  podatku (jeśli jest on wymagany) oraz zgłoszenie darowizny w wydziale komunikacji.

Rejestracja współdzielonego samochodu

Jeśli samochód ma dwóch właścicieli, oba nazwiska powinny znaleźć się w jego dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli obaj właściciele ujęci są w umowie kupna-sprzedaży auta, jego rejestracja szczególnie nie różni się od rejestracji samochodu przez 1 osobę.

W przypadku darowizny mamy obowiązek dopisania drugiego właściciela do dowodu rejestracyjnego. Możemy dokonać tego w wydziale komunikacji. Do wydziału komunikacji należy zabrać ze sobą dowody osobiste obu właścicieli, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny, aktualną polisę OC, akt darowizny oraz dowód własności pojazdu.

Ubezpieczenie współdzielonego samochodu

Warunki i stawki ubezpieczenia auta współdzielonego różnią się w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wielu ubezpieczycieli, w przypadku kiedy jednym z właścicieli jest doświadczony kierowca posiadający zniżki za bezszkodową jazdę, a drugim – młody stażem, początkujący uczestnik ruchu drogowego – odejmuje od zniżek pierwszego właściciela zwyżki drugiego.

Sprzedaż współdzielonego samochodu

Aby sprzedać współdzielony samochód wszyscy właściciele muszą wyrazić na to zgodę. Aby kupujący stał się wyłącznym właścicielem auta, niezbędne jest sporządzenie odpowiedniej umowy kupna-sprzedaży. W umowie należy uwzględnić nazwiska obu właścicieli oraz ich własnoręczne podpisy.

Poznaj ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w serwisie Liberty Ubezpieczenia

artykuł sponsorowany

Komentarze