Uczniowie białostockiej szkoły baletowej na najważniejszym konkursie tańca w Polsce

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku wezmą udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. To najbardziej prestiżowy konkurs tańca w Polsce.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. To prestiżowe wydarzenie co roku przyciąga do Gdańska największe młode talenty, wybitne postacie środowiska baletowego z Polski oraz cieszy się renomą i ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki tańca w całym kraju.

XXII edycja konkursu jest jednocześnie pierwszą, na której utalentowana młodzież z naszego regionu ma szansę zaprezentować się na konkursowej scenie. Udział w niej weźmie 6 uczennic z Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku: Zuzanna Burak, Weronika Juchimiuk, Aleksandra Grycuk, Martyna Osińska, Amelia Arcimowicz oraz Zuzanna Knyszewska.

Trzy spośród uczennic wystąpią w kategorii taniec klasyczny, prezentując dwie wariacje tańca klasycznego oraz choreografie w technice dowolnej. Trzy kolejne zaprezentują się w kategorii tańca współczesnego, z obowiązkowym repertuarem w tej kategorii oraz z wariacją tańca klasycznego.

Konkurs będzie trwał od 31 marca do 2 kwietnia. Konkursowe zmagania zakończy uroczysty Koncert Galowy, który odbędzie się 3 kwietnia na scenie Opery Bałtyckiej, podczas którego zaprezentują się nagrodzeni tegoroczni laureaci. Inicjatywę udziału w konkursie białostockiej młodzieży wsparło Miasto Białystok, dofinansowując udział uczniów w konkursie.

Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Białymstoku to jedyna w regionie, 9-letnia szkoła baletowa, dająca utalentowanej młodzieży szansę na uzyskanie dyplomu zawodowego tancerza. Szkoła funkcjonuje od 2016 roku, posiada uprawnienia szkoły publicznej.

Red. PP, fot. mat. pras./Mieczysław Czapko

Komentarze