Uczniowie dowiedzieli się, na co idą pieniądze z Unii

O tym, jak wiele możliwości dają Fundusze Europejskie przekonało się ponad osiem tysięcy uczniów z 268 szkół podstawowych (klas 6 – 8) Polski Wschodniej, czyli województw: warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, a także świętokrzyskiego. Wszystko dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli, którzy zgłosili swoje szkoły do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W ramach akcji przeprowadzono ponad 500 lekcji. Jednak, co istotne, nie były to zwykłe zajęcia. Specjalnie opracowane materiały dydaktyczne o niestandardowej formule, nie tylko przybliżyły uczniom obszary, które wspierają Fundusze Europejskie, ale przede wszystkim udowodniły młodzieży, jak wiele miejsc i obiektów z ich własnego otoczenia, powstało lub nabrało obecnego kształtu, dzięki środkom unijnym – zaznacza Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Podstawą zajęć był komiks o wymownym tytule „Fundusze Europejskie – z nimi wszystko jest możliwe!”, a także film animowany. Nauczyciele prowadzący zajęcia otrzymali też szereg dodatkowych ćwiczeń i zadań do rozwinięcia tematu. Atrakcją, a zarazem motywacją do skupienia się na lekcji, był konkurs wiedzy, w którym uczniowie mogli wygrać nagrody w postaci kart podarunkowych.

Za realizacją zajęć, poświęconych zagadnieniom funduszy, przemawia również fakt, że uczniowie bardzo często nie mają świadomości tego, jak wiele razy w życiu codziennym korzystają z inwestycji czy przedsięwzięć dofinansowanych przez UE. Niejednokrotne ich zdumienie, a zarazem zainteresowanie, jest dowodem na to, że temat Funduszy Europejskich, przedstawiony w odpowiedniej formie, staje się bardzo atrakcyjny.

Najlepiej potwierdzają to opinie nauczycieli, którzy prowadzili zajęcia w ramach akcji.

Lekcja o Funduszach Europejskich V była ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i dla mnie. Młodzież pracowała z dużym zaangażowaniem. Tak bardzo się wkręcili, że dodatkowo szukali informacji nt. inwestycji zrealizowanych w Iławie przy użyciu środków unijnych. Byli mile zaskoczeni ich liczbą. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że z jednej strony młodzież rozmawia o czymś dla nich oczywistym – bo przecież każdy wie o Unii, słyszał o dofinansowaniach, a z drugiej odkrywają coś nowego i niezwykłego – że Unia działa opowiada Jolanta Michalewska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie, biorącej udział w projekcie.

W ramach akcji edukacyjnej zorganizowano również konkurs na najciekawsze hasło promujące Fundusze Europejskie. Nadeszło aż 119 zgłoszeń od nauczycieli, którzy brali udział w projekcie. Spośród 25 najciekawszych opracowań możemy przytoczyć np. zgłoszenie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkach (województwo podlaskie): „Pytał się raz ojca uczeń bardzo młody. Skąd w naszym powiecie takie piękne drogi. Na to odrzekł ojciec, podkręcając wąsa – za fundusze z Europy pięknieje nam Polska”, czy hasło ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. K. Kajki w Elblągu: „W każdej dziedzinie bryłę świata z posad ruszy, ten kto korzysta z Europejskich Funduszy!”. Do zwycięzców już niebawem dotrą nagrody w postaci tablic interaktywnych oraz czytników e-book.

„Fundusze Europejskie – z nimi wszystko jest możliwe” – to hasło, które stało się nie tylko tytułem komiksu, ale na pewno puentą niejednych zajęć. Organizatorzy mają nadzieję, że udział w akcji będzie inspiracją dla uczniów do sięgania w przyszłości po Fundusze Europejskie i realizacji osobistych planów oraz marzeń.

Red. PP, fot. mat. pras. – na zdjęciu: zajęcia w szkole w Pogorzałkach (województwo podlaskie, powiat białostocki)

Komentarze