UniFi Gateway to zaawansowane zapory sieciowe chroniące sieć i dane

Dobrze skonfigurowana zapora sieciowa to podstawowy element zabezpieczenia każdej sieci – nie tylko w dużej firmie, ale też w małym biurze czy nawet w domu. Rozwiązania bazujące wyłącznie na instalowanym oprogramowaniu są jednak niedoskonałe, ponieważ względnie łatwo można je obejść. Wyższy poziom ochrony zapewniają sprzętowe zapory sieciowe.

Dlaczego warto wybierać lepszą, a nie tańszą zaporę

Problem z zaporami sieciowymi polega na tym, że choć oczywiście są one w pewien sposób prekonfigurowane, to jednak trudno znaleźć użytkownika, dla którego domyślna konfiguracja jest optymalna. To prawda, że wstępnie ustalony poziom ochrony jest nadal lepszy niż pominięcie sprzętowej zapory sieciowej, ale nie tylko bywa to dość dziurawa sieć, ale jeszcze niekiedy utrudnia działanie firmy, jeśli wymagane są bardzo specyficzne nastawy.

Stąd tak duży nacisk kładzie się też na jakość oprogramowania sterującego firewalli – świetnym przykładem jest UniFi Controller nadzorujący pracę zapór Ubiquiti (przejrzyj dostępne modele tutaj: https://www.senetic.pl/ubiquiti/ubiquiti_unifi/unifi_gateways/). W tańszych modelach zapór oprogramowanie jest często niedoskonałe lub kiepsko zabezpieczone, co w razie ataku znacząco podnosi ryzyko strat.

Ale dlaczego nie starcza sam program?

Nowoczesne firewalle instalowane na stacjach roboczych lub serwerach mają znaczne możliwości, ale przy tym wszystkie mają jedną wadę: jeśli uda się przedostać za zaporę, ma się już pod kontrolą całą maszynę. Większość z nich ma też dość dziurawe oprogramowanie, którego konstrukcja musi być maksymalnie uniwersalna, żeby obsłużyć maszyny różnych typów, a to ogranicza możliwość zastosowania bardzo specyficznych rozwiązań.

Sprzętowe zapory sieciowe wykorzystują oprogramowanie napisane specjalnie z myślą o tych urządzeniach – różnorodność jest tu wyraźnie mniejsza, więc można skupić się na tworzeniu zaawansowanych reguł bezpieczeństwa. Zapora sieciowa, nawet gdyby udało się ją pokonać, co w przypadku sprzętu lepszych marek wcale nie jest proste, jest też dopiero jednym z elementów poprawnie zabezpieczonej sieci. O ile programy ochronne zainstalowane na konkretnej maszynie niekiedy wchodzą ze sobą w konflikty, o tyle sprzętowa zapora eliminuje ten problem i pozwala zastosować praktycznie dowolne narzędzia ochrony danych na każdej stacji roboczej i serwerze.

Kosz? Niemal zerowy w stosunku do potencjalnych szkód

Zapory sprzętowe nie są tanimi urządzeniami – te najlepsze kosztują często nawet ponad 1000 złotych. Co prawda odpowiadają one również za routing, więc nie wpływają aż tak drastycznie na koszt budowy całej sieci, ale niektórzy przedsiębiorcy nadal uważają je za drogi element. Warto jednak zestawić sobie ich cenę z kosztem, jaki trzeba będzie ponieść w przypadku utraty danych z firmowej maszyny. Nawet jeśli istnieje dobra kopia bezpieczeństwa, to zwykle nie jest ona w 100% pełna, a jej przywrócenie zajmuje wiele czasu. Niekiedy też trzeba liczyć się z koniecznością zabezpieczającej wymiany dysków. To koszty, które wielokrotnie przekraczają cenę zakupu sprzętowej zapory dobrej klasy i z tej perspektywy wydanie kilkuset złotych na firewall jest posunięciem całkowicie uzasadnionym.

Artykuł partnerski

Komentarze