Unijne pieniądze: sprawdzamy kto pisze skuteczne wnioski

Tylko nam o swoich doświadczeniach opowiada Krzysztof Mnich, który ma na koncie projekty za 30 milionów.

Współpraca to podstawa

Pisanie projektu jest bardzo czasochłonne, dlatego większość ludzi zleca to zadanie firmom zewnętrznym. Od momentu ogłoszenia konkursu na dotację wyznaczony jest konkretny termin – przeważnie od miesiąca do trzech na opracowanie całego wniosku konkursowego.

Monitorujemy na bieżąco kilkadziesiąt różnych stron www, na których ogłaszane są konkursy na dotacje. Współpracujemy z różnymi organizacjami, znamy profile ich działalności. Gdy jest ogłaszany konkurs, dopasowujemy jego tematykę do potrzeb organizacji. Jedni polecają nas drugim i tak rozszerza się krąg współpracy – opowiada prezes Stowarzyszenia Europartner, Krzysztof Mnich.

Ile to trwa i ile kosztuje?

Chcąc skorzystać z dotacji, trzeba zgłosić się do odpowiedniej firmy przynajmniej miesiąc przed końcowym terminem złożenia wniosku. Oczywiście, jeśli to nie jest tzw. „duży” projekt. Ten wymaga dużego nakładu pracy, będzie opiewał na duże kwoty, a konkurs trwa od dwóch do trzech miesięcy. Koszt samej usługi, jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od projektu. Często jest tak, że firma tworząca wniosek nie inkasuje kwoty za samo jego napisanie, lecz potem uczestniczy w projekcie, realizując poszczególne zadania. Gdy projekt dostaje dotację, część pieniędzy zostaje przeznaczona na przykład na obsługę księgową, realizację szkoleń w projekcie lub pracę koordynatora.

Europartner2
Pracownicy Stowarzyszenia Europartner w trakcie tworzenia kolejnych projektów, fot. M. Giedroyć

Ostatni etap – atmosfera chwilę przed wysłaniem wniosku

Kilka dni przed złożeniem wniosku firma zamawiająca ma czas na zgłoszenie uwag i uzupełnienie tego, co zostało nie uwzględnione w opisie projektu. Po wprowadzeniu uwag zamawiającego, wniosek zostaje przygotowany do złożenia w instytucji ogłaszającej konkurs. Dopilnowanie wszystkich procedur, to – na tym końcowym etapie – rzecz najważniejsza. Osoba odpowiedzialna za wniosek, musi być bardzo uważna. Często bywa tak, że postawienie pieczątki lub złożenie podpisu w nieodpowiednim miejscu, dyskwalifikuje wniosek. Gdy wszystko zostało skompletowane, wniosek zostaje wysłany na konkurs. Wszyscy zainteresowani niecierpliwie czekają na ocenę komisji konkursowej. Ocena trwa od miesiąca do trzech miesięcy.

Europartner – doświadczenie i ponad 30 mln przyznanych środków

Kilkunastoosobowy zespół projektowy stale otrzymuje kolejne projekty do opracowania. Praca nad każdym jest planowana z wyprzedzeniem. Napisanie wniosku, zajmuje tu od dwóch do pięciu tygodni. Czasem jest to praca rozłożona na 2-3 miesiące. Koordynator działu projektów przydziela poszczególnym osobom wnioski, omawia cele projektu. W tym teamie, każdy pokonuje kolejne etapy pisania wniosku. Są to m.in.: konsultacje z firmą zamawiającą, research tematu, zbieranie informacji, tworzenie budżetu, tworzenie części opisowej. Praca jest sprawdzana na bieżąco, etapami, by piszący projekt, nie musiał rozwiązywać pilnych problemów w ostatniej chwili.

Wiele osób twierdzi, że konkursy na dotacje są loterią. Nie można się z tym zgodzić. Bardzo wiele zależy od perfekcyjności piszącego wnioski. Regulaminy konkursów określają, co ma być zawarte we wniosku, jakie dokumenty należy dołączyć. Skrupulatne trzymanie się wszystkich wytycznych, daje duże szanse na wygraną – dodaje szef Europartnera, Krzysztof Mnich.

W ciągu 11-letniej działalności Europartner stworzył około 500 wniosków na dotacje i biznesplany. Realizowane projekty wpływały na zmianę życia osób niepełnosprawnych, dawały szansę bezrobotnym wrócić na rynek pracy, stwarzały możliwości rozwoju setkom mieszkańców Podlasia. Pieniądze z Unii zmieniły losy niejednej gminy, szkoły czy podopiecznych organizacji pozarządowej. Dzięki szkoleniom przeprowadzanym w ramach projektów, młodzież i dorośli zdobywali wiedzę na temat przedsiębiorczości i zakładania firm. Europartner pomagał realizować działania ponad stu organizacjom pozarządowym i spółdzielniom socjalnym, realnie wpływając na rozwój przedsiębiorczości w regionie.

Komentarze