Upadłość konsumencka po zmianach

Od 24 marca 2020 roku obowiązuje znowelizowane Prawo upadłościowe, zgodnie z którym upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nawet tej niezarejestrowanej, która stała się niewypłacalna.

Warto wspomnieć, że przed zmianą upadłość konsumencką mogła ogłosić osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nawet tej niezarejestrowanej, która do zadłużenia nie doprowadziła umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa i która jest niewypłacalna.

Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych i opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim oddłużenie dłużnika, czyli umorzenie całości lub części jego długów bądź ich spłata oraz zaspokojenie wierzyciela.

Zgodnie z nowelizacją, osoby zadłużone prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowane w taki sam sposób jak konsumenci.

Nowelizacja Prawa upadłościowego, zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, ma usprawnić procedurę upadłościową.

Radca prawny Iwona Ptaszyńska, fot. pixabay.com

Komentarze