,

W Białymstoku będzie rozwijał się taniec. Powstanie przestrzeń dla artystów niezależnych

Kielce, Lublin, Wrocław, Gdańsk i Białystok – to miasta wybrane, aby tworzyć interdyscyplinarne centra rozwoju tańca dedykowane twórcom niezależnym.

Rozstrzygnięty został konkurs na operatorów programu Przestrzenie Sztuki Taniec, realizowanego od 2020 roku przez Instytut Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Białystok znalazł się wśród czterech innych operatorów programu. Każdy z nich otrzyma w tym roku dofinansowanie w kwocie 600 000 zł na realizację działań z zakresu tańca. W Białymstoku operatorem programu wspólnie zostali: Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostocki Ośrodek Kultury. Kierownikiem programu będzie kurator poprzednich edycji – Karolina Garbacik.

– Zaproponowany przez nas program to szereg spektakli tanecznych, warsztatów, pokazów, spotkań, rezydencji choreograficzne, działań edukacyjnych i innych inicjatyw w zakresie tańca – realizowany tu w Białymstoku, ale również w regionie: w Bielsku Podlaskim, Łomży, Łapach, Ełku, Sejnach, Ostrowi Mazowieckiej. Ogromnie cieszymy się na myśl, o tym, że zostaliśmy wybrani i możemy rozwijać taniec w naszym regionie. O jego szczegółach opowiemy niebawem więcej. Tymczasem już zabieramy się do pracy – mówi Karolina Garbacik.

To kolejna odsłona programu Przestrzenie Sztuki w Białymstoku. W dwóch poprzednich edycjach realizowany był wspólnie przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca i Operę i Filharmonię Podlaską. W tym roku Podlaskie Stowarzyszenie Tańca również będzie partnerem programu. Podobnie jak szereg instytucji kultury zaproszonych do wspólnej realizacji założeń programu.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze