W Białymstoku mają najnowocześniejszą linię paczkującą do mąk w Polsce

Najnowocześniejsza linia paczkująca do mąk w Polsce właśnie została uruchomiona w Podlaskich Zakładach Zbożowych w Białymstoku. Dzięki tej innowacyjnej technologii młyn pięciokrotnie zwiększył dobową wydajność pakowania. Co ważne, fizyczna obecność pracowników została ograniczona do minimum, ponieważ do obsługi tego urządzenia wystarczy tylko jedna osoba.

– Od kilku lat sukcesywnie unowocześniamy nasz młyn i dziś mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy jednym z lepiej wyposażonych zakładów zbożowych w Polsce. Linia paczkująca, w którą ostatnio zainwestowaliśmy, daje nam ogromne możliwości, zapewnia szybszy i co najważniejsze – absolutnie bezpieczny proces pakowania mąk. Dzięki tej technologii możemy pozyskać nowych klientów – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych.

Urządzenie marki Technipes, która jest jednym ze światowych liderów w produkcji maszyn pakujących, składa się ze zbiornika buforowego, do którego doprowadzany jest produkt z zewnątrz, dwóch zautomatyzowanych wag odważających porcje 25 kg lub 10 kg (w zależności od zamówień). Następnie mąka odważona trafia poprzez dozownik ślimakowy do worków przeznaczonych dla odbiorców końcowych.

W kolejnym etapie procesu pakowania worek z produktem wędruje przenośnikiem taśmowym przez detektor metali i przejezdny punkt formowania worka do zautomatyzowanej stacji paletyzowania. W tym miejscu robot pobiera worek i umieszcza na określonej pozycji na palecie. Czynność ta jest powtarzana aż do umieszczenia 40 worków na palecie. Spaletyzowany produkt poprzez przenośniki rolkowe trafia do stacji owijania gdzie poprzez przenośnik obrotowy paleta z towarem jest owijana folią, tak by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem podczas transportu.

Dzięki nowej linii zwiększyły się również możliwości wyboru gramatury. Z magazynów mogą wyjechać torebki jedno-, dwu-, a nawet pięciokilogramowe.

To nie koniec inwestycji w PZZ. Za kilka miesięcy na terenie zakładu pojawi się maszyna RadPack, która służy do pakowania produktów spożywczych w torebki foliowe.

Podlaskie Zakłady Zbożowe SA w Białymstoku są jednym z największych młynów w Polsce, który zaopatruje piekarnie, zakłady przemysłowe, sieci handlowe i hurtownie w całym kraju i zagranicą. Aktualnie zatrudniają około 100 pracowników w Białystoku, Suwałkach i Brańsku.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze