W Białymstoku odbiorą twoje stare meble i dadzą im drugie życie. Znane marki połączyły siły

Klienci salonów Agata z Warszawy i Białegostoku jako pierwsi skorzystają z możliwości bezpłatnego oddania swoich starych mebli do recyklingu, przy zamówieniu nowych kolekcji pochodzących z Fabryk Mebli Forte – producenta współpracującego z popularną siecią meblową. Wprowadzeniu rozwiązania pod nazwą „Bądź eko! Oddaj stare meble do recyklingu” przyświecają troska o środowisko naturalne oraz dbałość o wygodę klientów.

Proekologiczny projekt salonów Agata i Forte polega na możliwości zamówienia z dostawą do domu mebli tego producenta z jednoczesną opcją przekazania – w celu recyklingu – starych elementów wyposażenia wnętrz. Niepotrzebne meble, w zależności od preferencji klienta, mogą zostać odebrane tym samym samochodem dostawczym, który wcześniej przywiezie towar z salonu Agata – pozwoli to m.in. na ograniczenie emisji spalin, jak również na rozwiązanie odwiecznego problemu klientów sklepów meblowych, związanego z pozbyciem się starych sprzętów. Projekt na ten moment został uruchomiony w trzech punktach sprzedaży (Warszawa – Targówek i Okęcie oraz Białystok) z początkiem sierpnia.

– Przy nawiązywaniu współpracy z Forte w zakresie odbioru mebli od klientów przyświecała nam idea stworzenia oferty przyjaznej konsumentom i środowisku naturalnemu. Przyjęliśmy rozwiązanie będące odpowiedzią na konieczność sprostania wyzwaniu zrównoważonego rozwoju. Postęp naszego biznesu to jedno, jednak w parze z nim może iść troska o gospodarowanie odpadamiz myślą o przyszłości – komentuje Angelika Anusiewicz-Bochenek, zastępca dyrektora ds. marketingu w Agata SA, będąca liderem projektu z ramienia marki.

Do odbioru i późniejszego recyklingu kwalifikują się wszystkie meble wykonane z drewna bądź materiałów drewnopochodnych, a więc np. komody, regały, witryny, meblościanki, półki, szafy, stoliki, biurka, krzesła czy szafki RTV. Klienci sieci Agata na cele recyklingu mogą przekazać dowolną liczbę mebli, niezależną od tego, ile produktów marki Forte kupią w salonie. Przeznaczenie oraz stan oddawanych mebli nie mają znaczenia – dla klientów chcących je oddać istotne jest zwrócenie uwagi na to, aby zmieściły się do samochodu dostawczego. To dlatego meble do recyklingu powinny zostać wcześniej rozłożone lub pocięte do maksymalnej możliwej szerokości – 2,48 m. Przewidziano także możliwość umówienia się na odrębny termin odbioru. Taka opcja dostępna będzie wtedy, gdy klient odbierze zamówione produkty w salonie albo postanowi oddać więcej zużytych mebli niż może pomieścić jeden transport. Oferta nie dotyczy mebli szklanych, metalowych, plastikowych i tapicerowanych.

Producent mebli Forte realizuje odzysk i recykling odpadów drzewnych, m.in. przerabiając stare meble klientów na płytę.

– Zużyte meble najczęściej umieszczane są na specjalnych składowiskach, gdzie zalegają przez setki lat, negatywnie oddziałując na środowisko. Z drugiej strony, rosnące obostrzenia i wymagania w gospodarce odpadami powodują, że opłaty wciąż rosną, czego niejednokrotnym skutkiem jest nielegalne pozbywanie się wielkogabarytowych odpadów, np. w lasach. Obecnie nasza firma wykorzystuje w obiegu zamkniętym około 95 procent wytworzonych odpadów, zaś do roku 2025 planujemy osiągnąć 100 procent. Priorytetem Forte jest również rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w jak najszerszej skali, w tym m.in. pozyskiwanie odpadów drzewnych z rynku – wyjaśnia Edyta Wilczyńska, pełnomocnik zarządu ds. ochrony środowiska i systemów zarządzania w Fabrykach Mebli Forte.

Wspólna inicjatywa salonów Agata i Forte to rozwiązanie, z którego skorzystają wszyscy – zarówno klienci, którzy będą mogli łatwo i za darmo pozbyć się zalegających w domu mebli, jak i środowisko naturalne, bo odzyskując surowce i wykorzystując je do produkcji kolejnych produktów nadajemy im nowe życie, przez co zmniejszamy wykorzystanie zasobów naturalnych i chronimy lasy.

Red. PP, fot. Pixabay

Komentarze