W Białymstoku pomagają Porsche w cyfrowej transformacji

Porsche zaprezentuje we wrześniu, jak tworzy nową platformę cyfrową One Digital Platform. Powstaje ona we współpracy z polską firmą IT, posiadającą swój oddział w Białymstoku. Producent samochodów sportowych Porsche planuje zaoferować swoim użytkownikom szereg nowych cyfrowych usług, dzięki platformie opartej o technologie IoT i Digital Twin. Usługi te umożliwią jeszcze bardziej wszechstronne korzystanie z samochodów Porsche, integrując je z cyfrowym otoczeniem, w którym funkcjonują ich użytkownicy. Platforma ODP jest obecnie tworzona wspólnie z polską firmą Grape Up, specjalizującą się w produkcji oprogramowania z wykorzystaniem technologii cloud native oraz podejścia DevOps.

Grupa Volkswagen ogłosiła swoje plany dotyczące powstania platformy ODP w sierpniu minionego roku. Ma ona połączyć samochody, użytkowników i zewnętrznych dostawców usług we wspólny, stabilnie działający cyfrowy ekosystem. Platforma bazuje na chmurze Microsoft Azure, a także wykorzystuje szereg usług związanych z tą chmurą, jak Azure IoT Edge i Azure Digital Twins. Prace nad stworzeniem ODP trwają już od dłuższego czasu, a jednym z ważniejszych partnerów tego projektu jest Grape Up, który pomógł zaprojektować i testowo wdrożyć platformę w samochodach Porsche.

Współpraca pomiędzy Grape Up i Porsche to głównie działania z zakresu R&D i prototypowania. W ich ramach Grape Up zaproponował i zaimplementował architekturę, która będzie spełniała określone wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz utrzymania ciągłości komunikacji z samochodami Porsche. Ważną kwestią było także zapewnienie możliwości wzbogacania platformy o kolejne aplikacje dostarczane przez zewnętrznych dostawców usług.

Grape Up doskonale wywiązał się ze swojej obietnicy ciągłego dostarczania wartości w oparciu o metodyki Agile, uważnego słuchania naszej wizji i wymyślania sposobów na to, żeby wcielić ją w życie. Dało nam to pewność, że możemy zaproponować Grape Up jako partnera wdrożeniowego testowej wersji platformy również dla całej grupy – powiedział Matthias Hub, IT manager i twórca prototypów w Porsche.

Porsche zaprezentuje, w jaki sposób buduje swoją rewolucyjną platformę IoT i Digital Twin podczas konferencji „Cloud Foundry Summit Europe 2019”, która odbędzie się 11-12 września 2019 r. w Holandii. O doświadczeniach związanych z projektowaniem platformy w oparciu o Kubernetes, Cloud Foundry i szereg innych technologii cloud native opowiedzą Matthias Hub, kierujący projektem po stronie Porsche, a także Daniel Bryła, Software Engineer z Grape Up. Z kolei Thorsten Türk-Steppe, Product Owner w Porsche, wspólnie z Rafałem Kowalskim, Cloud Solution Architect z Grape Up, zaprezentują w swoim wystąpieniu możliwości platformy w zakresie tworzenia nowych cyfrowych usług dla użytkowników samochodów.

Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG to producent luksusowych samochodów sportowych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Zuffenhausen w Niemczech. W minionym roku Porsche sprzedało 256 255 pojazdów na całym świecie, czyli o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny Porsche wyniósł 4,3 miliarda euro, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Misją Porsche jest kształtowanie przyszłości samochodu sportowego przez skupienie się na elektromobilności, cyfryzacji i łączności. Właścicielem spółki jest koncern Volkswagen AG.

Grape Up zajmuje się wykorzystywaniem technologii cloud native oraz podejścia DevOps w produkcji oprogramowania. Firma dostarcza platformę Cloudboostr, która umożliwia firmom tworzenie, testowanie i szybkie wdrażanie dowolnych aplikacji w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Cloudboostr integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak np. Kubernetes. Grape Up świadczy także usługi z zakresu konsultingu IT dla dużych firm, pomagając im skrócić czas wprowadzania nowych produktów i usług cyfrowych na rynek. Firma obsługuje globalne marki z wielu branż (w tym spółki z listy Fortune 1000), wdraża rozwiązania chmurowe, buduje oprogramowanie działające w chmurze i uczy wykorzystywać metodyki Agile. Firma ma trzy centra rozwoju oprogramowania w Polsce (dwa w Krakowie oraz jedno w Białymstoku), a także dwie siedziby w USA – w Santa Clara oraz w Chicago – oraz biura handlowe w Niemczech (Kolonia) i Wielkiej Brytanii (Londyn).

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze