W Białymstoku powstał nowy mural. Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości [WIDEO]

Mural został wykonany we wrześniu tego roku, a ostatnie prace zakończono kilkanaście dni temu. Dzieło znajduje się na elewacji budynku przy ulicy Zwierzynieckiej 1, na ścianie o powierzchni 170 metrów kwadratowych. Jego autorem jest Jarosław Fabiś.

Twórca w pracy chciał nawiązać do ogólnopolskiej wystawy IPN pod nazwą #MojaNiepodległa, gdzie przybliżane są profile sześciu założycieli współczesnego państwa polskiego (Daszyńskiego, Dmowskiego, Korfantego, Paderewskiego, Piłsudskiego, Witosa). Jak sam podkreśla, postacie te nie mogły się bardziej między sobą różnić. Idea oraz głoszona polityka przez każdego z nich okazywała się nieraz zupełnie przeciwstawna do światopoglądu tego drugiego.

Jarosław Fabiś tłumaczy, że pomimo wzajemnych różnic, uprzedzeń, niechęci czy nieufności, tych sześciu bohaterów potrafiło nawiązać ze sobą dialog ponad podziałami, aby na mapie Europy ponownie utworzyć niepodległe państwo polskie. Teraz, w okolicznościach obchodzenia jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, autor zastanawiał się, w jaki sposób ująć te wydarzenia w muralu, nawiązując przy tym jakoś do współczesnych czasów.

Partnerem i patronem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. IPN Sfinansował mural i zadbał o całą logistykę.

Ponieważ jest popyt, zajmuję się tworzeniem murali, ale z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa opowiada Jarosław Fabiś. – Sztuką
zajmowałem się dotychczas hobbystycznie. Wykonałem już kilka murali, zazwyczaj o tematyce patriotycznej. Jestem pomysłodawcą tego muralu. Oczywiście domyślałem się, że w tym roku będzie dużo zapytań odnośnie murali związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości i w związku z tym będzie trzeba stworzyć chodź kilka murali o tej tematyce. Za każdym razem chcę odkrywać dany temat jakoś na nowo. Inaczej do niego podejść. W tym wypadku chciałem nieco odejść od ogólnie przyjętej bardzo poważnej formy muralu patriotycznego i zwrócić uwagę na radosny wydźwięk jubileuszu. Taką chęć świętowania oraz stworzyć nieco nowoczesny klimat w stylu retro… jeśli to ma jakiś sens. Myślę, że w tym wypadku obraz dokładniej wyraża to, co ja chciałbym teraz wyrazić słowami.

Red. PP, fot. zrzut ekranu portalu YouTube

Komentarze