W Białymstoku powstał robot Bobot 2.0. Będzie wspierał szpital MSWiA

W szpitalu MSWiA w Białymstoku trwają ostatnie testy robota Bobot 2.0, którego skonstruowali pracownicy oraz absolwenci Politechniki Białostockiej. Urządzenie powstało w ramach projektu „Protect Med”, który zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na rzecz placówek medycznych w dobie pandemii. Bobot 2.0 stanowi jedno z takich rozwiązań.

„Bardzo lubię pomagać pacjentom” – taką deklarację składa robot Bobot 2.0. I nie jest ona bezpodstawna. Mobilny robot może bowiem komunikować się, ale również wspierać pracę personelu medycznego. Zapewnia rozrywkę, ale i wykonuje drobne badania diagnostyczne. Powstał z myślą o ciężko chorych pacjentach, pozostających w izolacji ze względu na koronawirusa. Stworzyli go pracownicy oraz absolwenci Politechniki Białostockiej, wywodzący się z międzywydziałowego koła naukowego Grupa Technologii Mobilnych.

Robot przeszedł kilkukrotnie testy w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Planowane jest podłączenie robota do sieci szpitalnej, przez co uzyska niemal nieograniczony zasięg na terenie całej placówki medycznej. A wszystko po to, by już w niedalekiej przyszłości wdrożyć go do użytku w szpitalu MSWiA.

– Nasza konstrukcja nosi roboczą nazwę Bobot 2.0. Właściwie są to dwa roboty. Dzisiaj akurat jesteśmy z pierwszym prototypem na oddziale. Jest to zdalnie sterowany robot, na którego pokładzie znajduje się m.in.: sprzęt multimedialny, kamera termowizyjna oraz aparatura umożliwiająca zdalną transmisję obrazu i dźwięku. Dzięki temu pielęgniarka i lekarze będą mogli przeprowadzić wywiad z pacjentem, a także proste badania diagnostyczne, takie jak pomiar pulsu czy np. wykonanie zdjęcia termograficznego – wyjaśnia dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego, koordynator modułu Bobot 2.0 w projekcie „Protect Med”.

Pojawienie się w szpitalu mobilnego asystenta medycznego wzbudziło pozytywne emocje wśród pacjentów. Robotowi nadano cechy ludzkie. Widać to zarówno w wyglądzie, jak i prostym wyrażaniu emocji poprzez wyświetlanie zabawnych emotikonów, a także syntezę mowy. Robot może wypowiedzieć dowolną kwestię, którą mu się zaprogramuje. Może władać wieloma językami. Możliwości jego personalizacji są ogromne.

– Personel może komunikować się z pacjentem nie wchodząc do sali, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii. Nie chcemy, żeby pacjent tracił możliwość bliskiego kontaktu z personelem, więc pozwalamy na przekazanie głosu, a w kolejnych krokach także obrazu dwukierunkowego, co częściowo może zastąpić bezpośredni kontakt. Ponadto, systemy multimedialne umożliwiają wyświetlania filmu czy dostarczanie informacji prozdrowotnych – podkreśla Marcin Żukowski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Robot jest jednym z rozwiązań opracowanych przez naukowców z PB. Na etapie realizacji są projekty: MedTAB (bezobsługowa rejestracja w szpitalu), RobUV (robot automatyczny, który dezynfekuje powierzchnie oraz powietrze za pomocą promieniowania UV-C) oraz specjalna aplikacja na smartfony (do samodzielnego poruszania się po terenie szpitala).

– Szpital MSWiA od roku realizuje wspólnie z Politechniką Białostocką projekt „Protect Med”. Obecnie mamy gotowe prototypy rozwiązań. Liczymy na to, że będziemy dalej współpracować z politechniką. Być może nawet urodzą się w naszych głowach kolejne pomysły, co przyczyni się do stworzenia rozwiązań, które mogą służyć naszym pacjentom i personelowi medycznemu – podsumowuje współpracę z uczelnią prof. hab. n. med. Zyta Beata Wojszel, kierownik projektu „Protect Med”.

Red. PP, fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Komentarze