,

W Białymstoku powstanie mural Zenka Martyniuka! Nienormalny Białystok dopiął swego

W końcu się udało – wyczekiwany przez masę białostoczan mural Zenka Martyniuka zostanie namalowany już w kwietniu tego roku. Dzieło powstanie na elewacji jednego z bloków przy ulicy Hallera. Wykona go Rafał Roskowiński, artysta uważany za legendę oraz pioniera polskiego muralu. Projekt zaakceptował sam „Król Disco Polo”.

Brzmi jak żart? Nie, nie – to prawda! Zainicjowany przez nieformalną grupę Nienormalny Białystok w 2016 roku pomysł stworzenia muralu z Zenkiem Martyniukiem doczekał się pozytywnego finału. Pewne jest to, że wielkoformatowa grafika z podobizną „Króla Disco Polo” powstanie w Białymstoku, przy głównej ulicy przecinającej osiedle Dziesięciny. Finałowe malowanie czeka nas w kwietniu.

Nienormalny Białystok zaciera ręce, ale jeszcze nie chce zdradzać wszystkich szczegółów. To pozytywnie zakręceni wariaci, przedstawiający Podlasie w krzywym zwierciadle, z przymrużeniem oka. Prowadzą znany fanpejdż na Facebooku, na którym występują w maskach obrazujących Guya Fawkesa – użytych w filmie V jak Vendetta. Współpracują również z podlaskimi firmami. Testują na przykład, tak jak i nasza redakcja, samochody marki Hyundai z salonu dealerskiego Nord Auto w Białymstoku.

W każdym bądź razie mural zostanie namalowany przy ulicy Hallera w Białymstoku przez Rafała Roskowińskiego, artystę uważanego za legendę oraz pioniera polskiego muralu. Wykonanie dzieła współfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Farby sponsoruje firma Unicell Poland sp. z o.o z Wasilkowa, polski producent farb, preparatów do drewna i systemów dekoracji. W portfolio spółki znajdują się marki: LuxDecor, Primacol Decorative i Primacol Professional.

Partnerem medialnym akcji jesteśmy my – czyli Nienormalny Białystok – piszą administratorzy Nienormalnego Białegostoku.

Wykonawcą muralu – Rafał Roskowiński – jest jednocześnie autorem projektu. To artysta, doktor sztuk pięknych, malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu, oficjalny ambasador farb marki Primacol. Roskowiński to człowiek legenda. Ma na swoim koncie bogatą kolekcję murali historycznych w całej Polsce. Wykonywał m.in. dzieła z wizerunkiem Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy. W 2016 roku w Legionowie zaprojektował i namalował największy na świecie mural historyczny pt. „1050 lat chwały polskiego oręża”. W Gdańskiej Szkole Muralu naucza technik projektowania i wykonywania murali. Pracuje także jako wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, we Wrocławiu oraz na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie.

Ponadto Roskowiński to prawdopodobnie jedyna osoba w Polsce, która za temat swojej pracy doktorskiej wybrała również mural – mowa o pracy pt. „Unia Lubelska”, która znajduje się w dzielnicy Tatary w Lublinie (praca obroniona w grudniu 2016 r.).

Projekt muralu zaprezentujemy w odpowiednim momencie. Na razie jego szczegóły są owiane tajemnicą – tłumaczą zapytani przez naszą redakcję o wizualizację przedstawiciele Nienormalnego Białegostoku.

Jak opowiadają, w kwietniu miną trzy lata od rozpoczęcia starań o stworzenie w Białymstoku muralu Zenka Martyniuka, lidera grupy Akcent. Pomysł ich ekipy spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami mediów i mieszkańców stolicy Podlasia. Otrzymali wiele wiadomości od osób popierających ideę. Podkreślają, że Zenon Martyniuk również wyraził aprobatę dla pomysłu.

Dlaczego akurat Zenon Martyniuk zasługuje na takie dzieło? Pochodzący ze wsi Gredele lider grupy Akcent to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Podlasia. Artysta ten zrobił dla reklamy regionu więcej niż niejedna kampania promocyjna. Jego dorobek artystyczny jest znany Polakom od Bałtyku do Tatr. Zagraniczna Polonia również go uwielbia. A sam Zenek to człowiek bardzo autentyczny, nikogo nie udaje od początku swojej kariery – przekonuje Nienormalny Białystok.

I choć grupa informuje, że po długiej i krętej drodze w końcu udało się doprowadzić projekt do końca, to jeszcze brakuje właśnie tej przysłowiowej kropki nad „i”. Do końca to będzie, jak dzieło powstanie na elewacji bloku.

W kwietniu ma zostać zorganizowana konferencja prasowa, gdzie zostaną podane szczegóły. Postaramy się być na niej i poinformować o dokładnych ustaleniach. Czekamy 🙂

Opr. P. Walczak na podst. inf. NB, fot. Nienormalny Białystok

Komentarze