W Białymstoku rośnie liczba punktów, gdzie można płacić kartą

W kolejnych blisko 600 sklepach i punktach usługowych na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego – tylko od marca do sierpnia tego roku – pojawiły się terminale płatnicze. To miejsca, w których wcześniej płaciło się wyłącznie gotówką. Dzięki darmowym terminalom mieszkańcy mogą pójść na zakupy zostawiając pieniądze w domach.

W Białymstoku i w powiecie białostockim zainstalowano 590 nowych terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Mowa tylko o okresie od marca do sierpnia tego roku.

W całej Polsce w ramach Programu do przedsiębiorców trafiło już ponad 65,5 tys. terminali. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa, reprezentują ponad 350 rodzajów działalności – przede wszystkim sektor usługowo-handlowy.

Docieramy z Programem Polska Bezgotówkowa bardzo szeroko – zarówno do dużych miast, jak i terenów wiejskich. To niezwykle istotne z punktu widzenia gospodarki i obywateli. Płatności bezgotówkowe to kolejne medium cywilizacyjne XXI wieku – dostęp do nich powinien być możliwy wszędzie. Pozwalają obywatelom i przedsiębiorcom bez lęku wchodzić w nowoczesne rozwiązania. Dzięki czemu w dłuższej perspektywie możemy mówić o szybszym tempie wzrostu gospodarczego poszczególnych regionów – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. – Od września rozszyliśmy również program o urzędy i instytucje sektora publicznego, m.in. samorządy i urzędy gminne. Tak, aby w każdym punkcie przyjmującym płatności można było płacić bezgotówkowo – bez względu na to, czy jest to sklep prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę, czy też publiczna szkoła, muzeum lub biblioteka.

Polacy coraz częściej sięgają po płatności bezgotówkowe. Możliwość płacenia kartą jest dostępna w sklepach, punktach usługowych, a także coraz częściej na straganach, w szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie gotówki, szukać bankomatu, stać w kolejkach i odliczać pieniędzy.

Polacy szczególnie polubili płatności zbliżeniowe – bo są szybkie, wygodne i bezpieczne. Płacąc kartą możemy kupić więcej – nie jesteśmy ograniczeni gotówką w portfelu, ale też łatwiej jest nam zarządzać naszymi finansami.

Ponadto dzięki terminalom płatniczym przedsiębiorcy nie tracą czasu na przeliczanie gotówki w kasie, wydawanie reszty czy wizyty w banku. W efekcie mogą skupić się na tym, co najważniejsze – czyli na generowaniu przychodów swoich firm.

Przedsiębiorcy dostrzegają, że możliwość płacenia kartą jest dla klientów ważna – chętniej bowiem korzystają ze sklepów i punktów usługowych, w których można się w ten sposób rozliczać. Posiadając terminal do akceptacji płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy mogą zyskać nowych kupujących, powiększyć przychody i popularność firmy.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w programie uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji Polska Bezgotówkowa polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale. Dla każdego okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Od 1 września 2018 roku do Programu Polska Bezgotówkowa mogą przystąpić również podmioty sektora publicznego.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze