,

W Michałowie będzie Centrum Disco Polo?

Są takie plany inwestycyjne. Centrum miałoby powstać w Michałowie w latach 2024-2026, w ramach przedsięwzięć strategicznych dla rozwoju województwa podlaskiego, obok Centrum Pokazowego OZE, Wojewódzkiego Schroniska dla Zwierząt oraz Centrum Spotkań Kultur w Michałowie.

Projekt budowy Centrum Disco Polo miałby kosztować ok. 11 mln zł, z czego 15 proc. pokryłby samorząd, a zdecydowana większość zostałaby pozyskana ze środków wspólnotowych – 85 proc. (9 350 000 zł brutto).

Jak powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko, disco polo jest obecne w Polsce i na świecie prawie 30 lat i na tyle zadomowiło się̨ w polskiej kulturze, że obecnie nie da się zamknąć́ oczu i udawać, że tego nie ma. Od nowego roku szkolnego rusza w Michałowie szkoła o profilu estradowym disco polo. Centrum to kolejny krok. Celem jego budowy jest bowiem stworzenie unikalnego i pierwszego miejsca w Polsce, łączącego w sobie funkcje edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe. Motywem przewodnim Centrum będzie muzyka disco polo.

Ośrodek będzie kształcił młodzież̇ w kierunku sztuki estradowej i rozrywkowej, organizacji imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Ważną częścią̨ Centrum będzie pierwsze w regionie muzeum disco polo, którego eksponaty i instalacje muzealne zostaną zebrane przy udziale agencji GreenStar, największej agencji opiekującej się gwiazdami muzyki disco polo, która będzie partnerem tego projektu.

Przedsięwzięcie wpisuje się Założenia Umowy Partnerstwa (Cele Polityki 5) Europa bliżej obywateli, dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich, wiejskich i przybrzeżnych w ramach inicjatyw lokalnych.

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego kompleksu budynków o zastosowaniu: rekreacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i ekspozycyjnym, który przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu oraz wpłynie na rozwój społeczny. Według burmistrza teraz zauważalny jest brak dostępu do kompleksowej oferty edukacyjnej związanej z muzyką rozrywkową oraz dobrze przygotowaną infrastrukturą do prowadzenia takiej edukacji, podobnie jest w przypadku dostępu do budynków pełniących funkcje widowiskowe.

Projektowane Centrum Muzyki Disco Polo będzie zlokalizowane przy Zespole Szkół w Michałowie, gdzie w 2020 r. rozpoczyna swoją działalność́ profil estradowy – Disco Polo. Dzięki współpracy z firmą Green Star wszystkie zajęcia w Liceum w Michałowie odbywać się będą pod opieką specjalistów i gwiazd związanych ze sceną klubową i nurtem disco polo. W ramach zajęć obowiązkowych uczniowie będą mieli do wyboru zajęcia wokalne, muzyczne (gra na instrumentach) lub taneczne.

Szkoła będzie również oferować uczniom zajęcia dodatkowe, które będą w większy sposób odpowiadać na ich zainteresowania. Takie zajęcia będą obejmować kształcenie w zakresie techniki studyjnej. Dzięki temu poznają tajniki pracy realizatora dźwięku czy produkcji muzycznej. Gmina dysponuje własnym studiem nagrań, z którego uczniowie będą mogli swobodnie korzystać.

Oprócz powyższego szkoła zaoferuje uczniom możliwość poznania tajników DJ-ingu i zawodu prezentera muzycznego. Uczniowie chcący pracować w grupach, jak i soliści będą mogli po okiem ekspertów szkolić swój repertuar oraz przygotowywać się do występów scenicznych. Zaprojektowany nowoczesny kompleks budynków zdecydowanie zwiększyłby możliwości rozwojowe uczniów tego kierunku. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie, nowe miejsce będzie klamrą spinającą ich działalność oraz stworzy szanse na ich dalszy rozwój.

Projekt przewiduje również budowę hali widowiskowej, która podobnie jak opisany budynek ulokowana będzie przy Zespole Szkół w Michałowie. Zaletą kompleksu przede wszystkim będzie jej lokalizacja, wielofunkcyjność oraz bogate możliwości techniczne. Taki obiekt miałby spełnić oczekiwania organizatorów różnorodnych wydarzeń́.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze