,

W parku przemysłowym w Fastach powstaje wyjątkowy mural. Malują go białostoccy studenci [ZDJĘCIA]

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej pod okiem dr. Rafała Roskowińskiego przenoszą na ścianę muru oporowego na terenie parku przemysłowego w Fastach mural zaprojektowany przez Kamilę Kurczab. „Barwna przyszłość dla wszystkich” ma aż 30 metrów długości. To 70 metrów kwadratowych fantastycznego street artu.

– To bardzo fajne doświadczenie, możemy coś kreatywnego zrobić i bardzo nam się to podoba – mówi Maja Orlicka, studentka I roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – To, że bierzemy udział w tym projekcie, jest dla nas cennym doświadczeniem, bo mieliśmy warsztaty z malowania murali, jak się je maluje, jakich technik używa. To praca bardzo przyjemna i satysfakcjonująca, i dla osób cierpliwych.

Z tej możliwości skorzystali studenci pierwszego roku Wydziału Architektury.

Nigdy wcześniej nie robiłam niczego podobnego – dodaje Paulina Szlesińska, studentka z Wydziału Architektury PB. – To ciekawa forma sztuki, która się wiąże z moim kierunkiem, architekturą, i jest to nowe spojrzenie na architekturę, sztukę związaną z budynkami.

Prace studentów obserwuje i nadzoruje jeden z najsłynniejszych polskich muralistów dr Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

– Doświadczenie z malarstwem ściennym, studentów, którzy będą tworzyć budynki, jest bardzo istotne – twierdzi dr Rafał Roskowiński. – Oni będą mogli przewidywać, jakie można stosować formy na budynku, który projektują, które będą ich autorstwa. Nawet nauka aplikacji farby, technologii, ale też oddziaływania malarstwa ściennego w przestrzeni urbanistycznej, w przestrzeni społecznej, w przestrzeni architektonicznej jest dla nich bardzo ważnym doświadczeniem.

Studenci Politechniki Białostockiej przenoszą na ścianę zwycięski projekt Kamili Kurczab.

– To niesamowite uczucie – mówi Kamila Kurczab. – Zobaczyć swój pomysł, to co powstało w mojej głowie, a potem zostało przelane na papier w takim formacie, tworzonym przez tylu wspaniałych ludzi z taką pozytywną energią.

– Udział studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej jest z jednej strony przygodą, ale też jest możliwością zaoferowania naszym studentom czegoś więcej niż wynika z programu nauczania – podsumowuje dr inż. arch. Adam Jakimowicz, prodziekan ds Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – Studenci nabywają nowe umiejętności, nowe kompetencje, umiejętności zarządzania dość sporym projektem i uczą się również pracy zespołowej.

W październiku 2020 roku roku firma Accolade w partnerstwie z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej ogłosiła konkurs na projekt muralu, który ozdobi ścianę oporową na terenie parku przemysłowego w Fastach.

Spośród 42 zgłoszeń, finalistów wytypowało jury, a zwycięski projekt – ci, którzy będą mural oglądali na co dzień, czyli pracownicy Panattoni Park Białystok. Wybrali oni projekt „Barwna przyszłość dla wszystkich” autorstwa Kamili Kurczab. Autorka projektu otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł.

Red. PP, fot. Gabriela Kościuk/PB

Komentarze