Wcześniejsza spłata pożyczki – czy warto?

Wcześniejsza spłata pożyczki oznacza uregulowanie rat przed czasem. Kiedy bierzemy kredyt konsumencki, którego formą jest również pożyczka, określamy, w jakim terminie chcemy spłacić zaległość finansową. Czasami jednak mamy niespodziewany przypływ gotówki. Pieniądze możemy przeznaczyć na spłatę kredytu przed terminem. Zastanówmy się, czy takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego budżetu.

Spłata kredytu przed terminem – znaj swoje prawa

Każda umowa pożyczki określa okres kredytowania, czyli maksymalny czas na zwrot pożyczonych pieniędzy. Problem ze spłatą chwilówek i pożyczek ratalnych może prowadzić do przykrych konsekwencji, pośród których należy wskazać monity, postępowanie windykacyjne, a nawet egzekucję komorniczą. Na pewno nie jest to sytuacja, z którą chcielibyśmy się zmierzyć. Wcześniejsza spłata pożyczki jest tego zupełną odwrotnością. Możemy przedterminowo zwrócić dług, ponieważ pożyczki podlegają tym samym aktom prawa, co kredyty udzielane w bankach.

Zgodnie z Art. 48 Ustawy o kredycie konsumenckim, prawem konsumenta jest spłata całości lub części kredytu przed terminem. Aby skorzystać z przysługującego nam przywileju, powinniśmy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i ustalić szczegóły wcześniejszej spłaty. Kiedy uregulujemy dług, pożyczkodawca ma obowiązek rozliczyć z nami pożyczkę, zwracając poniesioną przez nas nadpłatę.

Wcześniejsza spłata pożyczki a odsetki

Wcześniejsza spłata pożyczki a zwrot odsetek to temat, który ma dla nas największe znaczenie, kiedy zastanawiamy się nad spłatą kredytu przed terminem. Odsetki od pożyczki są jedną ze zmiennych wchodzących do RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania), wskaźnika, który określa całkowity koszt kredytu. Na wysokość RRSO poza odsetkami wpływają również: oprocentowanie nominalne, prowizja i opłaty dodatkowe, w tym opłata przygotowawcza, a także okres kredytowania i wielkość rat.

Art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim, mówi: “W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Oznacza to, że wcześniejszy zwrot rat zwalnia nas z opłat, nawet kiedy uiściliśmy je jeszcze przed spłatą pożyczonych środków. W tym celu musimy skontaktować się z pożyczkodawcą, który dokona obliczeń i zwróci koszty za niewykorzystany okres pożyczki. Nie każda instytucja pozabankowa zechce zwrócić nam wydatki poniesione na prowizję. Firmy pożyczkowe często zastrzegają, że niezależnie od tego, czy pożyczkę spłacimy o czasie, czy przed upływem okresu kredytowania, i tak poniesiemy jej koszt. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie czytać umowę, zanim złożymy na niej swój podpis.

Zalety wcześniejszej spłaty kredytu

Dlaczego warto zdecydować się na wcześniejszą spłatę pożyczki online? Zwrot odsetek nie jest jedyną korzyścią związaną z uregulowaniem długu przed czasem.

Plusy spłaty kredytu przed terminem:

  • odciążenie budżetu,
  • uniknięcie kłopotów związanych z nieterminowymi płatnościami, w tym wpisu do rejestru dłużników,
  • możliwość starania się o kolejną pożyczkę.

Po spłacie całości długu powinniśmy sprawdzić, czy na pewno nie mamy żadnych zaległości względem pożyczkodawcy. Możemy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta albo zalogować się na swoje konto na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Tam samodzielnie zweryfikujemy, czy zobowiązanie faktycznie zostało uregulowane.

Wcześniejsza spłata pożyczki nie przyniesie korzyści związanych ze zwrotem odsetek w przypadku spłaty chwilówek i pożyczek na raty z RRSO %, produktu coraz chętniej oferowanego przez pożyczkodawców. W tym przypadku nie obniżymy kosztów, bo ich zwyczajnie nie ma. Pierwsza pożyczka za darmo to pożyczka bez odsetek, prowizji i dodatkowych opłat. Jednak regulując dług przed czasem, szybciej odciążymy swój budżet i będziemy mogli prosperować finansami bez troski o konieczność zwrotu rat.

Jak uniknąć problemu ze spłatą chwilówek?

Spłata pożyczki jest najważniejszym obowiązkiem pożyczkobiorcy. Wiemy już, co grozi za bagatelizowanie terminów płatności. W jaki sposób uniknąć problemu ze spłatą chwilówek czy pożyczek ratalnych i nie szukać informacji, po jakim czasie przedawniają się długi?

  • Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy pożyczki. Z dokumentu dowiesz się, jakiej wysokości raty i którego dnia w miesiącu musisz je spłacać. Składając wniosek o pożyczkę, samodzielnie o tym decydujesz. Niestety, w natłoku obowiązków możesz zapomnieć o obowiązujących cię terminach.Trzymaj się harmonogramu spłat. Niektóre firmy przypominają o terminie płatności, wysyłając SMS lub e-mail. Jeśli nasz pożyczkodawca nie zapewnia takiej usługi, ustawmy przypomnienie w telefonie albo stałe zlecenie płatności na koncie bankowym.
  • Rozsądnie planuj wydatki, aby nie zabrakło ci pieniędzy na spłatę pożyczki. Nie pożyczaj też zbyt wysokich kwot, na które cię stać. Miesiąc jest długi, a wydatki związane z pożyczką nie są jedynymi zobowiązaniami, nie zapominaj o tym!

Pamiętając o tych wskazówkach, pożyczki będą służyć naszym finansom. Są szybkie, bezpieczne i wygodne, dlatego warto z nich korzystać, kiedy potrzebujemy zastrzyku gotówki.

Artykuł partnera

Komentarze