Wicepremier Gowin odwiedził jedną z najbardziej innowacyjnych firm w regionie [WIZYTA W PRONARZE – WIDEO]

W fabryce firmy Pronar w Siemiatyczach odbyło się oficjalne spotkanie wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina z pracownikami firmy Pronar oraz jej prezesem Sergiuszem Martyniukiem.

Spotkanie w obiekcie było okazją do pokazania, że innowacje światowego poziomu powstają także w Polsce Wschodniej, na Podlasiu. Wicepremier podczas swojej wizyty zobaczył, jak w produkcji nowoczesnych maszyn recyklingowych sprawdzają się zautomatyzowane roboty spawalnicze, automatyczne lakiernie czy wykrawarki wodne oraz laserowe. Minister z uznaniem patrzył na najnowsze zdobycze techniki wykorzystywane w fabryce Pronaru w Siemiatyczach.

Firma Pronar jest wyjątkiem, czymś unikalnym, bo tutaj strategia odpowiedzialnego rozwoju dzieje się od lat i ciągle przyspiesza – powiedział wicepremier podczas spotkania z pracownikami firmy.

Ważnym punktem wizyty była przedpremiera stacjonarnej instalacji do przetwarzania odpadów. Jest to kolejny krok milowy w działalności Pronaru w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, której coraz więcej czasu poświęca się podczas rozmów na arenie międzynarodowej. Prezentowana linia została opracowana z myślą o coraz bardziej rygorystycznych normach prawnych, które wymuszają na poszczególnych krajach zwiększenie stopnia odzyskiwania surowców z odpadów. Na instalację składają się urządzenia zaprojektowane przez wykwalifikowaną kadrę Pronaru przy współpracy z Centrum Badawczo – Rozwojowym.

Rozwój fabryki w Siemiatyczach od lat jest imponujący – to zasługa właścicieli firmy i jej pracowników. Jeżeli takie firmy jak Pronar mają się rozwijać jeszcze dynamiczniej i ma ich powstawać więcej, to musimy zbudować pomost pomiędzy gospodarką a nauką. To właśnie od lat realizowane jest w fabrykach Pronaru – stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Po spotkaniu w fabryce wicepremier zobaczył, jak w praktyce działają produkowane w Siemiatyczach maszyny recyklingowe. Podczas pokazu ich pracy swoje możliwości zaprezentowały mobilne rozdrabniacze wolnoobrotowe, mobilne przesiewacze bębnowe, mobilne przenośniki taśmowe, przyczepy oraz traktory Pronaru. Cechą wspólną tych wszystkich maszyn było nie tylko wysokie zaawansowanie techniczne, ale też to, że zaprojektowali, wdrożyli i wyprodukowali je w całości pracownicy Pronaru.

Pronar z siedzibą w Narwi jest największym producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych w Polsce. Oprócz nich w siedmiu fabrykach zlokalizowanych na Podlasiu produkowane są koła tarczowe do maszyn wolnobieżnych, profile burtowe, elementy pneumatyki i hydrauliki, osie, przekładnie czy układy jezdne kołowe oraz gąsienicowe. Pronar od lat odnosi sukcesy na rynku krajowym (połowa rynku przyczep rolniczych należy właśnie do firmy z Narwi) oraz zagranicznym (trzecie miejsce w produkcji kół tarczowych).

Dzięki zebranemu przez 30 lat doświadczeniu oraz ogromnemu kapitałowi ludzkiemu (zatrudnienie przekraczające 2200 osób, największy pracodawca w regionie) firma jest w stanie dzielić się nie tylko szerokim portfolio innowacyjnych produktów, ale także wiedzą tworząc pomost między nauką, a biznesem. Dlatego też Pronar współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi oraz szkołami zawodowymi oferując różne programy praktyk chcąc w ten sposób zbliżyć naukę i gospodarkę. To pozwala studentom i uczniom nabywać doświadczenia przydatnego później na rynku pracy oraz dla najlepszych jest świetnym startem kariery w Pronarze.

Firma od początku istnienia stawia na innowacyjne produkty i rozwiązania wykorzystywane podczas ich produkcji. Na rynek krajowy i zagraniczny regularnie wprowadzane są produkty postrzegane jako wyznaczające trendy techniczne w swoich branżach.

Ogromnym wsparciem dla Pronaru jest otwarte w 2015 roku w Narwi Centrum Badawczo – Rozwojowe. Wyposażono je w najnowocześniejszy sprzęt obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę inżynierską umożliwiający przeprowadzanie zaawansowanych testów i badań. To pozwala upewnić się, że wypuszczany na rynek produkt będzie spełniać najwyższe standardy. Właśnie tu powstają najnowocześniejsze rozwiązania, które mają na celu pomagać ludziom w ich codziennej pracy, a na dłuższą metę zapewnić im oraz przyszłym pokoleniom czyste otoczenie.

Działania podejmowane przez firmę Pronar daleko wykraczają poza społeczną odpowiedzialność biznesu. Budują nowe oblicze polskiej gospodarki i realizują strategię jej przebudowy w oparciu o ścisłą współpracę ze środowiskami naukowymi z całej Polski. To właśnie tu mogą być realizowane innowacyjne pomysły, które bez odpowiedniego wsparcia ze strony przedstawicieli biznesu trafiłyby na długi czas na półkę. Pronar jest firmą z sektora, w którym mogą powstawać najbardziej innowacyjne rozwiązania, bo do innowacji niezbędne są duże firmy.

Przedstawiciele firmy Pronar od zawsze wyrażają chęć współpracy, która ma na celu dbanie o lepsze jutro. Dalszym motorem do działania jest bezsprzecznie chęć ciągłej innowacji niezbędnej w realizacji hasła „technika dla natury”.

Red. PP, fot. Pronar

Komentarze