Widzą przyszłość w tym regionie. Kompleks magazynowy Panattoni oficjalnie otwarty w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, zaktywizował Podlasie. Deweloper ukończył realizację nowoczesnego parku magazynowego klasy A – Panattoni Park Białystok, o powierzchni ponad 41 tys. mkw. Na symboliczne otwarcie kompleksu przedsiębiorców z regionu zaprosił jeden z najemców – ROHLIG SUUS Logistics, który jako pierwszy kompleksowy operator logistyczny wprowadził na Podlasiu usługi z zakresu logistyki kontraktowej.

Panattoni Europe aktywizuje wschodnią część Polski. Po Rzeszowie i Lublinie do magazynowej mapy kraju dołączył Białystok – największe i najszybciej rozwijające się miasto Podlasia, o charakterze ponadregionalnego ośrodka akademickiego i naukowego. To tu powstał pierwszy w regionie nowoczesny kompleks logistyczno – przemysłowy klasy A, czyli Panattoni Park Białystok o powierzchni ponad 41 tys. mkw.

Park przeznaczony jest dla wielu najemców, reprezentujących różne branże – od logistycznej po produkcyjną. Dzięki tej elastyczności, inwestycja została wynajęta już w 60 proc. Symboliczne otwarcie parku 13 grudnia zainaugurował jeden z najemców, największy polski kompleksowy operator logistyczny, jakim jest ROHLIG SUUS Logistics. Obecni byli przedsiębiorcy i przedstawiciele władz regionu.

Operator logistyczny ROHLIG SUUS Logistics to wieloletni klient Panattoni Europe, który realizuje strategię rozwoju logistyki kontraktowej w kluczowych lokalizacjach w Polsce. Dotychczas firma wynajęła łącznie 85 tys. mkw. w obiektach dewelopera, zaś w Panattoni Park Białystok blisko 3 tys. mkw.

ROHLIG SUUS Logistics jest pierwszym kompleksowym operatorem logistycznym, który oferuje na Podlasiu usługi z zakresu logistyki kontraktowej, czyli operacji związanych z magazynowaniem i konfekcjonowaniem towarów.

Przez ostatnie 10 lat naszej działalności na Podlasiu obserwujemy stabilny rozwój regionu i rosnący udział tej części kraju w zapotrzebowaniu na profesjonalne usługi logistyczne. Decyzja o wprowadzeniu w Białymstoku usług z zakresu logistyki kontraktowej jest istotnym elementem strategii rozwoju ROHLIG SUUS Logistics. Stąd decyzja o przeniesieniu dotychczasowego oddziału do większego, nowoczesnego obiektu wysokiego składu klasy A – wyjaśnia Adam Galek, członek zarządu firmy.

Grzegorz Pawnuk, dyrektor białostockiego oddziału przedsiębiorstwa dodaje, że jest ono gotowe na zwiększenie operacji powiązanych z rosnącą wymianą handlową z Chinami na trasie nowego Szlaku Jedwabnego. Już wkrótce planowane jest uruchomienie agencji celnej.

Panattoni Europe jako pierwszy i jedyny dotychczas deweloper zdecydował się na tworzenie rynków poza głównymi ośrodkami logistycznymi.

Jak komentuje Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe:

Obecność Panattoni Europe na rynkach wschodzących to przemyślana strategia bycia bliżej klienta i jego potrzeb. Dynamiczny wzrost sektora branży e-commerce, a także rozwój infrastruktury w Polsce sprawiają, że takie lokalizacje jak Białystok stają się naturalnym wyborem branży logistycznej, a tym samym Panattoni Europe – mówi Marek Dobrzycki z Panattoni Europe. – Dzisiaj Podlasie to dynamicznie rozwijająca się część kraju, położona blisko wschodniej granicy. Region cieszy się zainteresowaniem wielu inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, zaś sam Białystok to miasto o ogromnym potencjale. Obecność uczelni wyższych, dostęp do kadry zawodowej i podejmowane przez miasto liczne inwestycje to tylko niektóre jego walory. Nowa trasa Via Carpatia o relacji północ – południe nie tylko zespoli Polskę Wschodnią i oddalone od siebie komunikacyjnie regiony, ale i będzie w przyszłości stanowić ważny szlak transportowy, biegnący wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. To umożliwi przepływ towarów pomiędzy krajami bałtyckimi a południem Europy.

Panattoni Park Białystok składa się z trzech obiektów o powierzchni kolejno: ok. 3530 mkw. ok. 22 320 mkw. i ok. 14 480 mkw. Kompleks położony jest w granicach administracyjnych miasta Białystok, w pobliżu jego obwodnicy oraz 60 km od przejścia granicznego w Kuźnicy. Inwestycja zlokalizowana jest ok. 1 km od trasy europejskiej E67 (droga S8), łączącej Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok, co gwarantuje bardzo dobre połączenie z rynkami zbytu w kraju oraz zagranicą.

Po zakończonej modernizacji drogi ekspresowej S8 miasto zyska na znaczeniu na mapie logistycznej, a po realizacji drogi S19 (Via Carpatia), biegnącej przez główne miasta Polski Wschodniej, a łączącej docelowo litewską Kłaipedę z greckimi Salonikami, stanie się ważnym ośrodkiem przemysłowym nie tylko regionu.

Sam Park znajduje się w granicach Białegostoku, umożliwiając wygodny dojazd do i z centrum miasta, również komunikacją publiczną dzięki przystankom autobusowym zlokalizowanym w pobliżu.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze