Więcej mieszkańców z dostępem do bieżącej wody – inwestycje Wodociągów Białostockich za ponad 134 miliony złotych

„Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap” – pod taką nazwą kryje się realizowany przez Wodociągi Białostockie projekt, zakładający wykonanie szeregu działań inwestycyjnych w celu poprawy gospodarki wodno-ściekowej w białostockiej aglomeracji. Jego całkowity koszt, wynoszący 134,3 mln zł, jest prawie w dwóch trzecich współfinansowany ze środków unijnego Funduszu Spójności. Takie dane otrzymaliśmy od przedstawicieli spółki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie firmy w czwartek, 24 maja.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Wodociągami Białostockimi a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Unia Europejska refunduje 63,7 proc. kosztów przedsięwzięcia, czyli około 85,6 mln zł. Pozostałą część stanowią pieniądze Wodociągów Białostockich.

Projekt obejmuje trzynaście zadań inwestycyjnych. Dwa z nich są zlokalizowane w oczyszczalni ścieków, po jednym w każdej stacji uzdatniania wody (Jurowce, Pietrasze, Wasilków), a także w kilkunastu ulicach Białegostoku. Prace w ulicach, czyli budowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury sieciowej, dotyczą ponad 19 kilometrów przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Dadzą one m.in. możliwość przyłączenia do nowej sieci gospodarstw domowych, które jeszcze nie korzystały z bieżącej wody i sprawnego, bezpiecznego dla środowiska odprowadzania płynnych nieczystości. W pierwszej kolejności dotyczy to obszaru pomiędzy ulicami Wyszyńskiego, Bema, Kopernika, a także ulic: Esperantystów, Grabowskiego, Szaykowskiej, Saturna oraz Sowlańskiej.

Spotkanie informacyjne w tej sprawie z zainteresowanymi mieszkańcami odbędzie się 7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej w Białymstoku.

Z prac realizowanych na terenie spółki, kończy się rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków. W efekcie biologiczna faza oczyszczania ścieków będzie dłuższa, a więc wydajniejsza. Na większości obiektów oczyszczalni zostanie też zrealizowana hermetyzacja i dezodoryzacja w celu ograniczenia oddziaływania uciążliwych zapachów na przyległe tereny.

W stacjach uzdatniania wody są zaplanowane:

– w Wasilkowie: modernizacja stawów infiltracyjnych służących do gromadzenia wody powierzchniowej na potrzeby ujęcia wody dla Białegostoku i Waslkowa (początek realizacji w 2019 r.);

– w Pietraszach: budowa trzeciego pulsatora w celu zwiększenia wydajności technologii uzdatniania wody (procedura wyboru wykonawcy i działania przygotowawcze – w toku);

– w Jurowcach: budowa elektrowni fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne obiektu (wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu).

Ostatnie zadanie – ściśle związane z eksploatacją sieci – to zakup pojazdów specjalnych do monitoringu i czyszczenia kanalizacji sanitarnej (realizacja w 2019 r.).

Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w grudniu 2021 r.

W ramach struktury Wodociągów Bialostockich sp. z o.o. utworzono Jednostkę Realizującą Projekt (JRP), odpowiedzialną za realizację, monitorowanie i pełny nadzór projektu w zakresie asdministracyjnym, finansowym i technicznym.

Piotr Walczak, fot. pixabay.com

Komentarze