„Wiecznie młodzi” – czyli seniorzy w sieci. Trwają szkolenia za 4 miliony

Blisko 2 000 osób, mieszkańców województwa podlaskiego w wieku 65 i więcej lat, nauczy się obsługi komputera i poruszania się po internecie. Szkolenia trwają od kilku miesięcy, a zakończą się w 2021 roku. Dzięki projektowi, realizowanemu przez Stowarzyszenie Europartner AKIE, seniorzy nabywają umiejętności, dzięki którym nie pozostają wykluczeni z życia cyfrowego. „Cyfrowy Senior”, bo o nim mowa, to projekt wart 4 miliony złotych.

Uczestnicy naszych szkoleń bardzo sobie je cenią – mówi Krzysztof Mnich (na zdjęciu), prezes zarządu Stowarzyszenia Europartner. – Jak sami podkreślają, chcą się rozwijać i podążać za nowoczesnością. To, czego się uczą, przyda się jak najbardziej w codziennym życiu. W końcu tak wiele spraw możemy teraz załatwiać przez internet nie wychodząc z domu.

Krzysztof Mnich nie kryje, że ciężko było zdobyć finansowanie omawianego projektu. Walka była zacięta, a po fundusze stanęło kilka dużych konsorcjów.

Przyjęliśmy zasadę, że pieniądze, które są przeznaczone dla województwa podlaskiego, powinny wspierać nasz region – opowiada Krzysztof Mnich. – Po fundusze aplikowaliśmy wspólnie z NOT w Łomży, co na pewno zwiększyło naszą siłę.

Krzysztof Mnich od wielu lat buduje relacje w podlaskich samorządach, do tej pory wraz z nimi zrealizował już kilkadziesiąt różnorodnych merytorycznie projektów. Dzięki temu wystartowanie ze szkoleniami dla seniorów w gminach województwa podlaskiego na pewno było łatwiejsze. Pozyskał do współpracy w ramach przedmiotowego projektu ponad 50 jednostek samorządu terytorialnego, pozyskaniem kolejnych zajął się łomżyński NOT.

Była to walka o gminy wiejskie, ponieważ to właśnie za nie przyznawane były punkty – przyznaje Mnich. – Okazało się, że zdobyliśmy najwięcej gmin, około 100, w tym blisko 70 właśnie wiejskich. To przełożyło się na nasze zwycięstwo, jak również samorządów.

Budżet projektu „Cyfrowy Senior” wynosi 4 miliony złotych. Kwota ta przeznaczona jest na szkolenie osób w wieku 65+. Chodzi o nabycie przez nich kompetencji cyfrowych, edukowanie w zakresie obsługi komputera, komunikatorów, platform, bankowości elektronicznej, poruszania się w internecie. Czas realizacji projektu to trzy lata – rozpoczął się w marcu 2018.

Nie ukrywam, że grupę senioralną obserwowałem już od dłuższego czasu – tłumaczy Krzysztof Mnich. – Była ona przez ostatnie kilkanaście lat marginalizowana, brakowało środków na aktywizację tych osób, po prostu ich pomijano. W realizowanym przez nas programie – oprócz samej nauki obsługi komputerów, tabletów, komunikatorów internetowych – znajduje się też pakiet animacji. Szkolimy animatorów, którzy następnie w swoich środowiskach prowadzą rozmaite zajęcia. Osoby starsze chętnie się angażują.

Do końca 2018 roku rozpoczęły się zajęcia w około 40 grupach, co daje 400 osób. Docelowo w warsztatach udział weźmie ponad 1 850 Podlasian. Na tę chwilę nie ma większych problemów z rekrutacją, a zainteresowanie rośnie. Program doceniają też samorządy, zauważając, że inicjatywa w faktyczny sposób przyczynia się do aktywizacji seniorów.

Więcej informacji znajduje się na stronie seniorcyfrowy.pl

Piotr Walczak

Komentarze