Wigilia bez godzin dla seniorów. Sklepy otwarte krócej

W czwartek, 24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nie obowiązują godziny dla seniorów między 10.00 a 12.00. Tym samym ostatnie przedświąteczne zakupy w tym czasie będzie mógł zrobić każdy, kto z różnych powodów nie zdążył wcześniej.

Od października obowiązują przepisy, według których w godzinach 10.00 – 12.00 zakupy w dni powszednie mogą robić jedynie osoby po 60. roku życia. Dotyczy to sklepów spożywczych, drogerii, marketów, aptek (za wyjątkiem konieczności kupienia leku w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia) czy placówek pocztowych. Wyjątkiem są np. stacje paliw, jak też sklepy odzieżowe.

W wigilię Bożego Narodzenia, która w tym roku wypada w czwartek, godziny dla seniorów nie obowiązują. Tym samym wrócą dopiero w poniedziałek – 28 grudnia. 25 i 26 grudnia (1. i 2. dzień świąt, czyli dni ustawowo wolne od pracy) czynne będą nieliczne sklepy – takie, w których za ladą stanie sam właściciel; w praktyce to głównie małe osiedlowe punkty handlowe. Podobnie będzie 27 grudnia – to niedziela niehandlowa. Co istotne – następna niedziela handlowa wypadnie dopiero 31 stycznia 2021 r.

Należy pamiętać, że w wigilię sklepy otwarte będą krócej: handel może być prowadzony jedynie do godziny 14.00, ale w praktyce w wielu przypadkach właściciele wypuszczą pracowników do domów wcześniej. Np. w białostockim Centrum Handlowym Atrium Biała galeria czynna będzie do 13.00, a hipermarket bi1 do 13.30. Alfa Centrum ma 24 grudnia pracować do 13.00, a znajdujący się w niej Supermarket Piotr i Paweł do 13.30. Z kolei zakupy w Galerii Jurowiecka zrobimy do 13.30. W sklepach sieci Biedronka zakupy będą możliwe do godziny 13.00, podobnie w marketach Kaufland i Lidl.

Przypominamy, że od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 wprowadzone zostaną nowe obostrzenia w handlu: ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. W sklepach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 mkw. Restauracje pozostają zamknięte, a posiłki mogą być sprzedawane wyłącznie na wynos lub dowóz.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze