,

Wkrótce długi weekend! Gdzie wyjedziemy na majówkę?

Według statystyk internetowego biura podróży Fly.pl co czwarty Polak wyjeżdżający w majowy weekend za granicę spędzi urlop w Turcji. Kierunkami cieszącymi się największą popularnością są zatem Turcja oraz Grecja, Egipt i Hiszpania.

W tym roku majówka wypada wyjątkowo korzystnie – przy trzech dniach urlopu czeka nas aż dziewięć dni wolnego. To doskonała okazja na wypoczynek i wakacje za granicą, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na wiosenny wyjazd.

Z danych Fly.pl wynika, że najpopularniejsze kierunki na majowy weekend to Turcja (24,6%), Grecja (18,9%), Egipt (13,6%) i Hiszpania (9,7%).

– Obserwujemy duży wzrost zainteresowania Albanią w porównaniu do ubiegłego sezonu. Zdecydowanie więcej osób wybiera też wypoczynek na gorących plażach Tunezji. Trendy te dotyczą również sprzedaży oferty na lato – komentuje Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl. – Pojedyncze kierunki wybierane na majówkę to coraz bardziej popularne wyjazdy City Break, czyli wycieczki do europejskich stolic: Paryża, Lizbony, Berlina czy Bukaresztu.

Ponad 25% rezerwacji na weekend majowy to wczasy dla rodzin z dziećmi

Na początku maja w Turcji i Egipcie panuje już typowo wakacyjna pogoda. Turyści mogą liczyć na ciepłe morze i doskonałe warunki na plażowanie. Grecja, Hiszpania i Włochy to kraje, w których również będzie bardzo słonecznie i ciepło, a upały nie będą uciążliwe, co jest niezwykle ważne, kiedy planujemy rodzinne wakacje lub zwiedzanie. Co czwarta rezerwacja na majówkę to wczasy dla rodzin z dziećmi, stąd też duża popularność Egiptu oraz Turcji. Kraje te dysponują bardzo dobrą bazą hoteli z licznymi udogodnieniami i animacjami dla najmłodszych gości.

Wycieczki objazdowe są coraz bardziej popularne

W porównaniu z rokiem ubiegłym obserwuje się zdecydowany wzrost zainteresowania wyjazdami łączącymi zwiedzanie i wypoczynek. Wśród wyjazdów majówkowych prawie 11% rezerwacji dokonanych we Fly.pl to oferty wycieczek objazdowych, zarówno autokarem, jak i samolotem. Najczęstsze kierunki podróży skoncentrowanej na zwiedzaniu to Bałkany (głównie Albania), Włochy, Turcja oraz egzotyka (Tanzania, Kenia, Chiny).

Majówka: najczęściej 4* All Inclusive

Zdecydowana większość, bo aż 76% klientów Fly.pl decyduje się na wczasy All Inclusive, czyli wakacje z pełnym wyżywieniem, napojami i dostępem do atrakcji z oferty hotelu. Najczęściej wybierane są hotele o 4-gwiazdkowym standardzie, stanowią niemal 40% rezerwacji. 4-gwiazdkowe hotele nie są tak luksusowe, ale prezentują bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Osoby z nieco wyższym budżetem chętniej wybierają hotele 5-gwiazdkowe. w resortach najwyższej klasy urlop spędzi 30% majówkowiczów, natomiast obiekty 3-gwiazdkowe stanowią 25% rezerwacji.

Wysoka cena nie odstrasza Polaków

Za 7-dniowy pobyt w 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu All Inclusive w Grecji lub Hiszpanii zapłacimy od ok. 1800 zł za osobę. Wycieczka w tym samym standardzie w Turcji wyniesie nas od 1600 zł, około 2000 zł w Egipcie i mniej więcej 1400 zł za osobę w Tunezji. Touroperatorzy przygotowali atrakcyjne rabaty i ciekawe dodatki do zamówienia, które ostatecznie obniżą nieco dość wysokie koszty rezerwacji.

– Ceny wyjazdów majówkowych nie odstraszają jednak w planowaniu wiosennego urlopu, gdyż już prawie 80% ofert polskich touroperatorów na ten czas jest wyprzedanych. Początek kwietnia to ostatnia okazja na zarezerwowanie majówki – podpowiada Grzegorz Bosowski.

Majówka Last Minute – dla niezdecydowanych, gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Do majowego weekendu pozostał niecały miesiąc, jest to więc ostatnia okazja, by zarezerwować wyjazd. Wyprzedany jest już niemal cały Egipt i Turcja – pozostały tylko pojedyncze miejsca w hotelach i samolotach. Eksperci wakacyjni Fly.pl podpowiadają, gdzie znajdziemy jeszcze wolne miejsca.

Z cieplejszych kierunków na majówkę Fly.pl poleca Maltę. Możemy liczyć tam na temperaturę w okolicach 25 st. C i dobre ceny hoteli. Wyloty na Maltę dostępne są z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Pogoda na plażowanie będzie również na Wyspach Kanaryjskich, wciąż dostępne są dobre hotele na Teneryfie, Gran Canarii i Fuerteventurze (również wyloty z całej Polski) oraz na Cyprze Północnym, gdzie w maju możemy liczyć na temperatury już w okolicach 28 st. C.

Doskonałym miejscem na wiosenny urlop jest też Hiszpania kontynentalna – Costa Brava, Costa Dorada i Costa del Sol na 7- i 5-dniowe wczasy, gdzie będzie nieco chłodniej, ale wciąż temperatura będzie oscylowała wokół 21-23 st. C – atutem jest dobra cena, doskonałe hotele dla rodzin z dziećmi i mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Wciąż można zarezerwować majówkę na wyspach greckich (Korfu, Rodos, Kos, Zakynthos) – znajdziemy tam ciekawe oferty hoteli ze śniadaniami już za ok. 1300 zł za osobę.

Jeśli chodzi o wycieczki objazdowe, polecane są Bałkany – Chorwacja i Albania autokarem niemal z każdego miasta w Polsce, ceny wyjazdów zaczynają się już od 800 zł za osobę. Na majówkę dostępne są również oferty typu City Break, czyli 3- lub 4-dniowe wycieczki okołoweendowe. W kilka dni możemy zobaczyć Mediolan, Wenecję, Rzym, Barcelonę, Londyn lub Ateny. Będzie to doskonały wybór dla osób preferujących aktywny wypoczynek.

Opr. PW, fot. pixabay.com

Komentarze