Apel do Audi: Stwórzcie lampkę nocną w tym kształcie! Galeria dla fanów Led Matrix

Technologia świetlna w Audi współpracuje z kamerami, nawigacją i rozmaitymi czujnikami. 

Bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza nocą, zależy od dwóch najważniejszych czynników: odpowiedzialnej jazdy kierowcy oraz sposobu oświetlenia drogi. Przyjrzeliśmy się światłom LED i LED Matrix – technologii świetlnej, stosowanej w samochodach marki premium. Adaptacyjne światła LED-owe to dziś jedne z najbardziej zaawansowanych systemów oświetlenia. Precyzyjnie doświetlają przestrzeń, skręcają, ostrzegają, by zapewnić optymalną widoczność i komfort jazdy w nocy. Gdy widoczność spada do zaledwie 25-30 m, wzrasta ryzyko potrącenia pieszego na poboczu. Deszcz i mgła także utrudniają jazdę przy „zwykłych” światłach. Na czym polega wyższość świateł LED nad „zwykłymi” światłami?

Światła myślą za nas

Światła LED Matrix działają inaczej niż automatyczne przełączanie świateł na drogowe. Są to wiązki świateł, które tworzą matrycę dostosowującą się do ruchu i przeszkód na drodze. Włączamy „tryb auto” i jedziemy praktycznie cały czas na „długich”. W momencie, kiedy kierowca mija pojazd nadjeżdżający z przeciwka, światła LED Matrix jakby „wycinają” ten element, zachowując przestrzeń wokół oświetloną jak wcześniej. W ten sposób zapobiegają częstemu oślepieniu kierowcy z jadącemu naprzeciw. Dzięki temu nie musimy już myśleć o ciągłej zmianie świateł z krótkich na długie. Ograniczeniu ulega tak zwany „efekt samo oślepienia”, który pojawia się na przykład w trakcie jazdy na długich światłach przez gęstą mgłę. Rozpoznanie pojazdów naprzeciw to nie jedyny atut tej technologii. System rozpoznaje także pieszych. Matrix LED w Audi po wykryciu pieszego mrugną dwukrotnie, aby ostrzec go o zbliżającym się pojeździe.  Zobaczcie jak to działa w video poniżej.

Nowoczesna technologia świetlna Audi na wyposażeniu kilku modeli

Najnowocześniejsze rozwiązania znajdziecie w większości nowych modeli Audi, z wyjątkiem A1, Q2, Q3.  Wsparciu oświetlenia towarzyszą „płynące”, dynamiczne kierunkowskazy przednie. Poniżej możecie zobaczyć, jak światła ledowe Matrix prezentują się w Audi A8, A6, Q7, TT, R8 LMX oraz najnowszym Audi Q5. Wybaczcie egzotyczny tytuł, ale design reflektorów Audi wzbudza w nas spore emocje. Wyobrażamy sobie, że każdy fan Audi chciałby mieć lampkę nocną w takim kształcie! Matrixy są po prostu świetne.

Artykuł partnerski

 

Komentarze