Wsparcie przewidziane dla osób młodych w ramach PO WER

PO WER mlodzi

Jeśli jesteś osobą młodą poszukującą pracy, to do ciebie w dużej mierze skierowane będzie wsparcie finansowe z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dzięki niemu otworzą się szanse na zdobycie wykształcenia, nowych umiejętności i kwalifikacji, a nawet założenie własnej firmy.

PO WER na osoby młode przeznacza największą pulę pieniędzy, bo aż ponad 2 mld z 5,4 mld euro. Wszystko z powodu narastających problemów związanych z brakiem możliwości zatrudnienia, a co za tym idzie z brakiem szybkiego wystartowania w dorosłe życie.

Kto zostanie objęty wsparciem?

700 tysięcy osób w wieku 15-29 lat pozostających bez zatrudnienia, w tym w szczególności osoby nieuczestniczące w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET – not in employment, education or training).

Szczególny nacisk zostanie położony na te osoby, które są w trudnej sytuacji na rynku pracy. Oddzielna pula środków została wydzielona na osoby opuszczające pieczę zastępczą, zakłady karne, areszty śledcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii oraz na dla matek przebywających w domach samotnej matki.

Jakie kroki zostaną podjęte?

Decyzja o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, a później uczelni wyższej jest decyzją na tyle poważną i skutkującą w życiu dorosłym, że osoby młode bez wiedzy o sobie (swoich możliwościach, predyspozycjach, zdolnościach) czy szansach na rynku pracy często podejmują ją zbyt pochopnie i nieprzemyślanie. Dlatego też już piętnastoletnia młodzież uzyska wsparcie w postaci wytyczenia ścieżki zawodowej.

W ramach PO WER zostaną również opracowane i wdrożone instrumenty  oraz usługi, które pomogą w:

– kontynuowaniu przerwanej nauki,

– podwyższaniu kompetencji i umiejętności,

– zdobywaniu kwalifikacji,

– przekwalifikowaniu zawodowym,

– zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez staże i praktyki,

– mobilności zawodowej (m. in. pokrywane będą koszty dojazdu do pracy czy zmiany miejsca zamieszkania z powodu podjęcia zatrudnienia w innej miejscowości),

– zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.

Podsumowując, oferowane wsparcie ma być kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb osób młodych.

Gdzie szukać informacji?

Dużą część zadań będą realizować Powiatowe Urzędy Pracy. To właśnie one najlepiej znają rynek pracy i jego potrzeby oraz są najbliżej osób młodych bezrobotnych. Pozostałymi instytucjami będą m. in. Ochotnicze Hufce Pracy, instytucje zatrudnienia, szkoleniowe, dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego. 

 

Komentarze