Współtwórca Przedsiebiorczepodlasie.pl ma w garażu… telewizyjny wóz w technologii Ultra HD. Jedyny w Polsce

Dlaczego prawnik, absolwent MBA zdecydował się na taką inwestycję?

Odważny wizjoner czy zamożny przedsiębiorca, który miał marzenie i je zrealizował? Po przeczytaniu tego wywiadu każdy z Was będzie miał pewnie własne zdanie. Większość przedsiębiorców, których znam chce, albo chciało kupić drogiego Mercedesa. Jednak nigdy nie był to model Sprinter. Zwykle klasa S, albo GLS. Zupełnie zdębiałem, gdy okazało się, że człowiek, który zaprosił mnie do stworzenia nowego lokalnego portalu w Białymstoku, ma w garażu Mercedesa z dosyć drogą i nietypową funkcją… wozu telewizyjnego ULTRA HD. Z moich informacji wynika, że sprzętem w tej technologii nie dysponuje ani stacja TVN, ani Telewizja Polska. Zapewniam Was, że nie jest to typ człowieka z głową w chmurach. W związku z tym z zainteresowaniem przyglądam się tej historii. Nie było łatwo namówić go na krótką rozmowę, bo na co dzień jest zapracowanym prawnikiem i przedsiębiorcą. Przedstawiam Wam Krzysztofa Mnicha, współwłaściciela Przedsiebiorczepodlasie.pl

Panie Krzysztofie, pamięta Pan swój pierwszy telewizor?
Myślę, że to był 1989 rok. Pierwszy czarno-biały telewizor pojawił się w domu w okolicach komunii. To były drogie sprzęty. Ojciec dbał o to, żeby na stole nie zabrakło chleba, telewizor pojawił się po jakimś czasie. Zresztą, w dzieciństwie całym moim światem była piłka nożna.

A jak było z komputerem?
Nie miałem kontaktu z komputerem do piątej klasy szkoły podstawowej. Pierwszy własny komputer kupiłem w Holandii na drugim roku studiów. Studiowałem wtedy prawo. Pracowałem przy ścinaniu róż. Zarobiłem kilkanaście tysięcy. Spłaciłem wtedy ojcu kredyt i sam kupiłem sobie komputer.

Tymczasem dzisiaj ma Pan w swoim garażu zaawansowany technologicznie wóz telewizyjny, choć nigdy nie był Pan związany z telewizją. Wie Pan ile jest obecnie w Polsce kanałów HD?
Ze dwa pewnie…

studio ultra hd 4k

535

536

Polskich stacji telewizyjnych nadających HD naliczyłem ponad 30. Na co dzień jest Pan prawnikiem i doradza firmom w kwestiach inwestycyjnych. Skąd więc pomysł na tak odważną inwestycję współfinansowaną z własnych środków?
Pomysł pojawił się kilka lat temu. Pierwotnie to nie miał być wóz Ultra 4K. Procedura wnioskowania o dotację trwała rok i doszło do zmiany technologii. Pojawiło się 4K, które można było wykorzystać w moim wozie. Docelowo chciałem, aby można w nim było szkolić ludzi, przygotowywać w praktycznych warunkach do pracy.

Najbardziej zaskoczyło mnie, że dostał Pan na niego dotację ze środków na rolnictwo…
Ludzie dziwili się, że zdobyłem tak zaawansowany wóz z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ale udało się.
To dlatego, że moja firma Eurocentre miała siedzibę na obszarach wiejskich. To był ruch strategiczny, który warunkował uzyskanie dotacji.  Te pieniądze idą zwykle na sprzęt rolniczy, dlatego musiałem ich przekonywać aż rok. Żeby była jasność, jestem także rolnikiem, urodziłem się na wsi i mam 30 hektarów ziemi.

Nie boi się Pan ryzykownych inwestycji…
Gdybym się wszystkiego bał, nie byłbym w miejscu, w którym jestem. Nie bałem się nowej dziedziny. Kształcę się, rozwijam, poznaję nowych ludzi. Chyba tego potrzebowałem po wielu latach prowadzenia biznesu.

A co jeśli lada dzień technologia Ultra 4K stanie się przestarzała? Skończy się.
Skończy? Zastanawiam się raczej kiedy YouTube ją wykorzysta. Jeszcze nie wyświetla filmów 4K, ale ma już HD. Wiem, że nad tym pracują.

Kto dziś najczęściej chce wynająć sprzęt?
Często mam zapytania na tzw. dokumentowanie z wymiaru sprawiedliwości. Ten samochód to studio telewizyjne. Nie tylko nagrywa obraz 4K. Można w nim go także obrobić. Odzywają się także agencje eventowe. Niektórym wynajmuję tylko część sprzętu np. tylko kran kamerowy albo kamerę 4K. Wóz jest idealnym rozwiązaniem dla stacji telewizyjnych. Często potrzebne są im wozy zapasowe i taki jak mój może być wozem wspierającym podczas np. produkcji na żywo.

Co znajdziemy na pokładzie tej maszyny?

Powiem otwarcie, nie jestem specjalistą. Pracuje ze mną zespół doświadczonych operatorów i realizatorów. Na pewno znajdziemy w nim sześć kamer HD i 4K, do tego nowoczesny stół mikserski, 10-metrowe ramię kamerowe, monitory 4K… to właściwie cały mobilny magazyn wysokiej jakości sprzętu. 

Jakie transmisje zrealizowaliście do tej pory?
Mieliśmy sporo realizacji sportowych na żywo – z meczów piłki ręcznej, nożnej, maratonów czy koncertów plenerowych.

Pamięta Pan dzień, gdy stał się właścicielem swojego Mercedesa „HD”?
Bardzo dobrze. Samochód przyjechał na piąte urodziny syna. Zaprosił swoich kolegów. Był zachwycony wielkością auta.

Nie bał się mu Pan dawać na urodziny zabawki za milion złotych?
Mam do tego inne podejście. Im szybciej dzieci będą poznawać technologię, tym łatwiej im będzie w przyszłości. A nawet gdyby dzieciaki coś popsuły… popsuje się, to się naprawi. Chciałbym żeby synowie odczuwali w życiu satysfakcję z tego, że coś im się udaje, coś osiągają.

Wiele jest opinii o tym, że dzieci w tym wieku nie powinny mieć kontaktu z komputerem, technologiami…
Skrzywdziłbym dzieci blokując im dostęp do technologii do 13 roku życia. Postępu nie można zatrzymać.

Synowie już wiedzą kim będą w przyszłości?
Antoś mówi, że zostanie piłkarzem Jagiellonii, ale to ma być jego druga praca śmiech Wczoraj spytał czy mam kontakt do Lewandowskiego i Messiego…

Jego mistrzowie?
Tak. Dla niego to nie jest odrealniony świat. Dla niego to zwykli ludzie, których można zaprosić do domu. Bardzo to lubię w dzieciach. Chciałbym żeby w przyszłości nie widziały w życiu zbyt wielu barier.

Kiedy zobaczymy pierwszą relację na żywo z meczu z Pana synem Antosiem?
śmiech Na pewno gdy zacznie działać w szkółce sportowej. Pewnie będzie miał wtedy siedem lat. Teraz chodzi na zajęcia karate i taniec, żeby złapać trochę dynamiki. Myślę, że wkrótce zacznie grać w nogę.

Takie nagranie to byłby pewnie niemały koszt…
Jestem w stanie trochę do tego dołożyć i zachować dla niego na przyszłość takie wspomnienie.

POSZUKUJE FESTIWALU LUB KONFERENCJI. PRZEKAŻE WÓZ ZA DARMO

Najciekawsze zostawiłem na sam koniec. Krzysztof Mnich do końca lutego czeka na zgłoszenia od organizatorów festiwali lub konferencji, którzy mają pomysł na wykorzystanie jego wozu w swoim wydarzeniu. Mercedes z całym wyposażeniem, zostanie im przekazany na kilka dni zupełnie bezpłatnie. Swoje zgłoszenia można wysyłać do 28.02.2017 w formularzu na stronie internetowej http://4kwoz.pl/kontakt/.

 woz ultra 4k

Krzysztof Mnich w wozie telewizyjnym z technologią ULTRA HD
Krzysztof Mnich w wozie telewizyjnym z technologią ULTRA HD

Komentarze