Wybrane zmiany we wnioskach w nowej perspektywie unijnej 2014-2020

fundusze europejskie co nowego

 

Wraz z nadejściem nowej perspektywy unijnej 2014-2020 wprowadzone zostały zmiany w zakresie ubiegania się o środki europejskie. Zwiększają sie szanse organizacji pozarządowych na pozyskiwanie funduszy, szczególnie tych mających doświadczenie w realizacji projektów unijnych. 

Kadra projektu
We wnioskach aplikacyjnych o dofinansowanie projektów z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, jak i Regionalnych Programów Operacyjnych konieczne będzie wskazanie konkretnych osób, które będą zatrudnione w kadrach projektów, z imienia i nazwiska. Stanowić to będzie dodatkowe utrudnienie dla piszących projekt, jednak umożliwi lepszą ocenę przygotowania kadry do realizacji projektu. Istotną zmianą jest ponadto zatrudnianie kadry projektu w ramach umowy o pracę, nie – jak to było praktykowane do tej pory – w ramach umów cywilno-prawnych. Taka zmiana wynika z nadużywania przez podmioty realizujące projekty tej formy zatrudnienia. Odmiennością w porównaniu do starej perspektywy w tym wypadku będzie również łączne zaangażowanie zawodowe osób realizujących wszystkie projekty finansowane z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Liczba godzin w przypadku tych osób nie będzie mogła przekroczyć 276 godzin miesięcznie (łącznie 1,5 etatu). Ograniczenie to będzie monitorowane dzięki obowiązkowi przesyłania godzin pracy wykonywanych przez te osoby do elektronicznego systemu ewidencji czasu pracy.

Wkład własny
Podobnie jak dotychczas aplikując o pieniądze unijne trzeba będzie posiadać wkład własny. W zależności od projektu wkład ten będzie jednak nieco niższy. Jego wysokość mieścić się będzie w przedziale od 0 do15% wartości projektu. Co istotne organizacja będzie miała większy wpływ na jego źródło – będzie to mógł być zarówno wkład pieniężny (np. środki finansowe uzyskane od uczestników projektu), jak również wkład niepieniężny (np. wykorzystanie na rzecz projektu nieruchomości, urządzeń, materiałów, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy).

Ryczałt

Całkowitą nowością w nowej perspektywie jest rozliczanie ryczałtowe projektów o wartości do 50 tys. euro. W ramach kosztów pośrednich w tych projektach osoby zarządzające będą miały możliwość dysponowania środkami finansowymi.
Uzasadnienie we wniosku
Pewne zmiany wprowadzono także we wniosku o dofinansowanie projektu w ramach PO WER w porównaniu do PO KL. Najważniejszą jest brak najczęściej krytykowanej przez piszących rubryki „uzasadnienie potrzeby realizacji projektu” w opisie projektu. Radość jest jednak przedwczesna. Takie uzasadnienie trzeba będzie uwzględnić w części „grupy docelowe” wniosku aplikacyjnego PO WER.

Wskaźniki
Ciekawa jest również zmiana dotycząca wskaźników realizacji celów szczegółowych. W PO KL spełniały one, wszystkim znaną regułę SMART, w PO WER postanowiono utrudnić życie wnioskodawcom i wprowadzono regułę CREAM. Co kryje się pod tym skrótem? CREAm oznacza, że cele powinny być precyzyjne (C – clear), odpowiadające przedmiotowi pomiaru i jego oceny (R – relevant), ekonomiczne (E – economic), adekwatne (A – adequate) oraz mierzalne (M – monitorable).
Kolejną zmianą, która powinna ułatwić proces planowania, jest zniesienie obowiązku podawania przewidywanej liczby uczestników projektu wraz z statusem podziałem płeć. Należy natomiast zwrócić szczególną uwagę na osoby niepełnosprawne.
Jeszcze jedną modyfikacją jest pojawienie się rubryki „opis projektu”, która będzie krótką i ogólną informacją na temat projektu. Możemy wszystkich uspokoić – ta część wniosku nie będzie brana pod uwagę przy jego ocenie.

Tekst powstał na podstawie udziału w szkoleniu „PRZYGOTOWANIE WNIOSKU APLIKACYJNEGO POWER 2014-2020 z użyciem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych PO WER”.

 

Komentarze