Wyższa Szkoła Medyczna wprowadza na rynek innowacyjny preparat. Są też plany inwestycji w nowy gmach

„Gaudeamus igitur” już po raz dwudziesty zabrzmiało w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Misją uczelni od początku jej istnienia jest profesjonalne kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr medycznych zgodnie z potrzebami rozwijającej się gospodarki naszego regionu, kraju oraz zjednoczonej Europy. Pracownicy naukowi prowadzą innowacyjne badania w zakresie biotechnologii oraz opracowują i wdrażają nowe technologie. Efektem takich wieloletnich działań jest wspierający pamięć suplement diety, przeznaczony przede wszystkim dla osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym z chorobą Alzheimera.

Wyższa Szkoła Medyczna prowadzi kształcenie na kierunkach: pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), kosmetologia (I i II stopnia), ratownictwo medyczne (studia I stopnia), fizjoterapia (jednolite magisterskie).

– Mamy za sobą dwadzieścia lat pracy, zdobywania cennych doświadczeń. Mury naszej uczelni opuściło 4311 absolwentów. To był czas niezwykły, ale dalej patrzymy w przyszłość, mamy konkretne plany i zrobimy wszystko, aby je zrealizować. Rozwój Wyższej Szkoły Medycznej charakteryzuje się wyjątkowo dużymi stanami rekrutacji w ostatnich latach. Zaczyna wręcz brakować miejsca w tym budynku i będziemy zmuszeni pomyśleć o kolejnej inwestycji – budowie nowego gmachu dla przyszłych studentów – powiedział Mikołaj Tomulewicz, kanclerz i założyciel uczelni.

Na przestrzeni lat w szkole przeprowadzono projekty obejmujące badania naukowe, w wyniku których powstało kilka wynalazków zakończonych patentami. Uczelnia otoczona jest liczącymi się na rynku firmami biotechnologicznymi Biolamed czy Biotomed, z którymi ściśle współpracuje i wymienia się doświadczeniami.

– Na chwilę obecną wprowadzamy na rynek preparat wykazujący działanie neuroochronne, zwłaszcza w prewencji i leczeniu choroby Alzheimera. Wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach z indukowanym modelem choroby Alzheimera były dla nas samych ogromnym zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym. Zwieńczeniem tych badań jest komercjalizacja preparatów, powstałych w oparciu o uzyskane wyniki prac doświadczalnych. W najbliższych tygodniach pojawi się w aptekach w całej Polsce suplement diety pod nazwą Betula Forte, dedykowany osobom mającym kłopoty z pamięcią, bądź stwierdzone początki choroby Alzheimera. Znając wyniki badań oraz potencjał tego preparatu przygotowujemy się do rozpoczęcia badań klinicznych – zapowiedział Mikołaj Tomulewicz.

Betula Forte, stworzona została z myślą o kompleksowym wsparciu sprawności intelektualnej oraz pracy mózgu. Jest pierwszym preparatem w Polsce, który zawiera unikatowy składnik – betulinę. Produkt Betula Forte, ze względu na działanie neuroprotekcyjne, można stosować już pierwszych kłopotach z pamięcią (nawet około 30. roku życia). Przede wszystkim, preparat przeznaczony jest dla osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne w tym chorobę Alzheimera.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze