Zakładasz firmę? O tym pamiętaj…

Masz pomysł na biznes, który – tak ci się wydaje – powinien „wypalić”. Zamiast zastanawiać się, co z tą koncepcją zrobić, zarejestruj działalność. Zanim jednak zaczniesz prowadzić firmę na dobre, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Załatw wszelkie sprawy urzędowe

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności w urzędach. Ważny jest m.in. wybór formy opodatkowania, na podstawie której przedsiębiorca będzie dokonywał rozliczeń. Do dyspozycji ma opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, kartę podatkową czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by móc korzystać z wybranej formy opodatkowania.

Podejmij współpracę z biurem rachunkowym

Od przedsiębiorców wymaga się prowadzenia dokumentacji, dokonywania rozliczeń i składania deklaracji. By zdjąć ze swoich barków kwestie związane z podatkami, warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Dobrze jest wybrać taką firmę, która będzie reprezentować interesy przed urzędnikami i weźmie na siebie całą odpowiedzialność za prowadzoną księgowość.

Załóż konto firmowe

Chociaż obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość korzystania z rachunku osobistego w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, warto rozważyć konta firmowe. Posiadając oddzielny rachunek bankowy prowadzony na potrzeby przedsiębiorstwa, finanse firmy będą bardziej przejrzyste, co pozwoli sprawować kontrolę nad nimi.

Poznaj sposoby finansowania inwestycji i wydatków

Chcąc osiągnąć sukces na polu biznesowym, firma nie może stać w miejscu. Musi się rozwijać, a do tego potrzebne są środki finansowe. To, że nie posiadasz wolnego kapitału, nie wyklucza cię z walki o klientów. Wystarczy pomyśleć o zaciągnięciu kredytu: albo typowego dla nowych firm, albo kredytu obrotowego – jeśli przedsiębiorstwo działa już kilka miesięcy i osiąga przychody.

O jakie kwoty można się ubiegać? Przeglądając oferty poszczególnych banków, przedsiębiorca może wnioskować nawet o 300 tys. złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/kredyt-przez-internet-obrotomierz). Cel przeznaczenia środków może być różny: albo na bieżące wydatki (w przypadku kredytu obrotowego), albo na inwestycje i modernizacje (w przypadku kredytu inwestycyjnego). Dostępna jest także pomoc finansowa dla nowo powstałych biznesów – warto przyjrzeć się takiemu kredytowi dla firm, jeśli przedsiębiorca potrzebuje pieniędzy, żeby wystartować.

artykuł sponsorowany

Komentarze