Jak założyć własną firmę? Krok po kroku

Zarówno założenie własnej firmy, jak i praca na etacie ma swoje plusy i minusy.

Własna firma czy etat?

Na etacie mamy unormowany czas pracy, ale często praca na zmiany nie pozwala nam na załatwienie ważnych spraw w ciągu dnia. Praca etatowa wiąże się również ze stałą pensją, ale także ograniczonym czasem na urlop. W dodatku zawsze pracujemy na markę firmy – nigdy na swoje nazwisko.

Założenie własnej firmy na pewno wymaga pomysłu i przez pewien czas większego poświecenia, ale późniejsze korzyści mogą być nieocenione. Nie ma nic lepszego, jak wykonywanie pracy, którą się lubi. Własna firma to elastyczny czas pracy, możliwość większego rozwoju osobistego, a zarobki mogą być o wiele większe niż na etacie. Każde doświadczenie zdobyte na własnym biznesie jest bezcenne, a brak sukcesu na tym polu nie oznacza końca kariery zawodowej – zawsze możemy spróbować innego biznesu lub wrócić do pracy na etat.

Firma jednoosobowa czy spółka?

Wiele osób zastanawia się czy zakładać firmę na własną rękę, czy szukać partnera biznesowego. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyboru formy prawnej działalności, która będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas z punktu widzenia prowadzonych interesów. Możemy założyć spółkę cywilną, partnerską lub jednoosobową działalność, jeśli nie chcemy mieć wspólników i nie mamy jeszcze doświadczenia w prowadzeniu firmy.

Własna, jednoosobowa firma nie potrzebuje kapitału zakładowego, jej rejestracja jest darmowa, a sam proces trwa dosłownie jeden dzień. Wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek w Urzędzie Gminy, złożyć formularz o założeniu firmy do ZUS-u i Urzędu Statystycznego, a także uruchomić osobne konto bankowe dla firmy.

Spółkę cywilną również możemy szybko zarejestrować, bez żadnego kapitału zakładowego.  Jednak do jej założenia wymagane są minimum dwie osoby, które wnoszą dowolny wkład własny i dzielą się zyskami. W przypadku założenia spółki jawnej rejestracja trwa dłużej, a dodatkowo trzeba ponieść spore koszty.  Tu każdy ze wspólników odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem osobistym. Podobna procedura jest w przypadku pozostałych spółek: partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Czas ich rejestracji jest dłuższy, a opłaty i wkłady własne wyższe.

Własna firma bez pieniędzy? A może dofinansowanie?

Przeważnie pierwsza własna firma jest najczęściej firmą jednoosobową. Wiążą się z nią niskie koszty i nieskomplikowane wymogi formalne do jej założenia. Niestety, jeśli chcemy założyć własną firmę, szczególnie zaraz po ukończonych studiach, kiedy nie posiadamy żadnych oszczędności, może być nam ciężko wejść na rynek. Wtedy musimy skupić się na tym, w czym czujemy się i co potrafimy robić najlepiej. Własna firma bez środków pieniężnych wymaga czasu i kreatywności. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z dostępnych na rynku wielu programów krajowych, a także unijnych, które oferują dofinansowania do własnej działalności. Dzięki nim możemy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy typu: wyposażenie, potrzebny sprzęt, remont siedziby, czy towar na dalszą sprzedaż. Proces ubiegania się o dofinansowanie nie jest trudny, a pomoc finansowa często jest bezzwrotna.

Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z założeniem własnej firmy, że nie przebrnie przez całą wymaganą procedurę przygotowania niezbędnych dokumentów i biznesplanów. Często takie osoby nie posiadają również odpowiednich pomieszczeń do prowadzenia swojej firmy, chcąc jak najwięcej oszczędzić na starcie. Warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań takich jakie oferuje firma Full Service Office – wirtualne biuro Wrocław, która pomaga swoim klientom w prowadzeniu biznesu udostępniając przestrzenie do coworkingu, wynajmując biura czy świadcząc usługę wirtualnego biura. Siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, na ulicy Rynek 7, czyli w samym sercu miasta, w Pasażu pod Błękitnym Słońcem. Współpraca Full Service Office tylko z rzetelnymi partnerami biznesowymi sprawia, że adres ten zawsze będzie wiarygodny. Aby uzyskać odpowiedź na wszystkie pytania można skontaktować się telefonicznie lub umówić na spotkanie z wykwalifikowanym zespołem firmy.

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze