Zapłaciłeś składki za marzec, a chcesz zwolnienia. Oddadzą ci pieniądze!

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Ważne by nie umknął ten termin, gdyż nadpłata za marzec pokryje składkę za kwiecień, a o jej zwrot już przedsiębiorca nie może się ubiegać.

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych. Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie złożony wniosek, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.

Wyjątkiem są składki za marzec. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy zatrudniający od jednej do 49 osób albo płatnicy rozliczający składki jako spółdzielnia socjalna, będą mogli uzyskać zwolnienie ze składek za marzec również w sytuacji, gdy składka za ten miesiąc została już opłacona.

Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj, a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Mówimy o sytuacji, w której prowadzący działalność nie miał zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot nadpłaty za marzec, to rozliczy się ona na składki za kwiecień. Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Red. PP, fot. pixabay.com

Komentarze