Zatrudnienie w charakterze kierowcy międzynarodowego – warunki pracy

Kierowcy międzynarodowi mogą liczyć na dobre warunki zatrudnienia w firmach logistycznych i spedycyjnych, ponieważ obecnie jest to zawód deficytowy. Zapotrzebowanie na nowych pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie. Najbardziej zachęcającym czynnikiem do podjęcia pracy w roli kierowcy międzynarodowego są zarobki. Jakie uprawnienia trzeba posiadać? Jak wyglądają warunki pracy?

Uprawnienia – co stanowi podstawę pracy kierowcy w transporcie?

Pod pojęciem praca kierowca kryje się możliwość pracy w przewozie osób lub towarów, a ponadto może dotyczyć obsługi tras krajowych albo międzynarodowych. Aktualnie największe zapotrzebowanie na kierowców międzynarodowych istnieje w transporcie towarów. Aby w ogóle można było prowadzić ciężkie pojazdy z naczepami niezbędne jest prawo jazdy kategorii C+E. Przed przystąpieniem do kursu trzeba być już posiadaczem prawa jazdy kategorii B i mieć skończone 18 lat. Zdanie egzaminu C+E nie uprawnia od razu do bycia zawodowym kierowcą ciężarówek – w tym celu trzeba odbyć kurs kwalifikacji wstępnej albo wstępnej przyspieszonej, a na koniec zdać egzamin. Kwalifikacja wstępna dotyczy osób, które mają ukończone 18 lat, a wstępna przyspieszona kursantów, którzy mają już 21 lat. Kurs przyspieszony jest krótszy i ponosi się w związku z nim mniej kosztów. Na końcu każdy kierowca c+e musi poddać się badaniom lekarskim z wynikiem pozytywnym. Konieczne jest uzyskanie między innymi orzeczenia psychologicznego.

Jakie wymagania pracodawcy najczęściej stawiają przed kierowcami?

W porównaniu z kierowcą krajowym kierowca międzynarodowy musi zwykle dysponować większym doświadczeniem, chociaż wymagania w tej kwestii zwykle nie należą do wygórowanych i oczekiwany staż w transporcie międzynarodowym wynosi najczęściej 1-2 lat. Kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę najczęściej muszą uzbroić się w cierpliwość i najpierw zdobyć doświadczenie na trasach krajowych. Do podstawowych warunków zatrudnienia zalicza się również konieczność posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Znajomość języka angielskiego zawsze jest pożądana, ale pracodawca może wymagać znajomości innego języka w zależności od najczęściej pokonywanych tras. Może to być język niemiecki, rosyjski lub jeszcze inny.

Jakich warunków zatrudnienia kierowcy mogą się spodziewać?

Aktualnie praca dla kierowcy podróżującego po drogach zagranicznych należy do atrakcyjnych ofert. Warunki zatrudnienia są zależne od specyfiki danej firmy – od tego, czy jest to duży koncern czy rodzinna firma, ale nawet w niewielkich firmach kierowcy obecnie otrzymują zgodnie z prawem umowy o pracę uwzględniające obowiązujące normy. W umowie musi być konkretnie określona podstawa wynagrodzenia, która zwykle sięga kilku tysięcy złotych. Można zarobić około 4 tysiące lub więcej, ale ze wszystkimi dietami i premiami kierowcy międzynarodowi osiągają solidne zarobki w przedziale 6-8 tysięcy miesięcznie. Warto zapoznać się między innymi z ofertą pracy Dasko, zgodnie z którą otrzymuje się również telefon służbowy i opiekę medyczną finansowaną przez pracodawcę na całej trasie.

Artykuł partnerski

Komentarze