Jak zmaksymalizować efektywnośc produkcji?

Każda firma wytwarzająca dobra dąży (a przynajmniej powinna) do poprawienia wydajności produkcji i zmniejszena strat. Można to osiągnąć na różne sposoby i stosując cały zestaw sposobów i narzędzia. Nie wszystkie przyniosą takie same efekty w każdej firmie, jednak i tak mogą dać nam całkiem ciekawy materiał do opracowywania.

W dzisiejszym artykule, we współpracy z firmą Fanuc pokażemy wam kilka kwestii, które musimy przemyśleć, a odpowiedzi na nie pomogą w ulepszeniu waszej działalności zakładu produkcyjnego.

Pomiary i badania

Tak więc chcemy usprawnić nasze procesy produkcyjne. Od czego zacząć? Na logikę, aby coś zbadać, musimy mieć pewne informacje – dotyczące skutków naszych działań. Mając takie punkty odniesienia, będziemy w stanie rzetelnie i dokładnie ocenić osiągnięte efekty. Opracowane systemu zbierania informacji powoi nam na ich skrupulatną analizę i podjęcie dalszych kroków, zarówno w temacie produkcji jak i pracowników.

Postępująca automatyzacja

Jednym z pierwszych kroków jakie powinniśmy podjąć jest automatyzacja produkcji. Dziś bardzo ciężko jest utrzymać konkurencyjność na rynku bez robotów przemysłowych i odpowiedniego oprogramowania. Informatyka na hali produkcyjnej nie tylko gwarantuje skrócenie czasu potrzebnego do wykonania wielu czynności, ale też zapewnia stu procentową skuteczność i jakość jakiej nie osiągnąłby żaden pracownik. Eliminacja czynników takich jak błędy ludzkie wynikające np. ze zmęczenia to klucz do oszczędzenia pieniędzy.

Personel

Za ilością nie zawsze idzie jakość – powinniśmy to zrozumieć dość szybko. Zwiększenie zatrudnienia pracowników niekoniecznie będzie oznaczać szybko wzrost wydajności, a wręcz przeciwnie, może doprowadzić do jej spadku. Jak to możliwe? Powinniśmy najpierw skupić się na samej produkcji, zwłaszcza jej optymalizacji, a następnie potem usprawnianiu pracy swoich podwładnych. Ustalanie nowych standardów pracy lub metod nagradzania powinno przyjść następne. Dopiero po wykorzystaniu i zmaksymalizowaniu potencjału naszych pracowników powinniśmy myśleć o dodatkowych rękach do pracy.

To nie wszystko

To zaledwie kilka elementów, które prowadzą do ostatecznego poprawienia wydajności produkcji. Wydaje się to dość proste, jednak wspomniane kwestie, połączone z regularnymi przeglądami i konserwacją maszyn czy wdrażaniem systemów zarządzania zasobami może nam pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Często jest tak, że większość problemów problemów przedsiębiorstwa wynika nie z czynników zewnętrznych, lecz z wewnętrznych. Czas do pracy!

Artykuł partnerski

Komentarze