Zmodernizuj swoją firmę, zwiększ efektywność energetyczną a zaoszczędzone środki przeznacz na dalsze inwestycje! Możesz dostać nawet 1 mln zł.

Niedocieplone budynki i hale, czy energochłonny proces produkcyjny to problemy, z którymi boryka się wielu przedsiębiorców. Strata energii w przedsiębiorstwie to utrata środków, które można zainwestować w rozwój. Jako właściciele często skupiamy się na optymalizacji naszej produkcji bądź usługi, a nie myślimy, że poprawa efektywności energetycznej przełoży się na lepsze finanse firmy i możliwość dalszego inwestowania zaoszczędzonych środków. Pora zmienić to myślenie. Pomoże nam w tym pożyczka, finansowana ze środków unijnych. Co odróżnia tę pożyczkę od innego finansowania i czyni ją tak atrakcyjną? Jak ją otrzymać?

Dlaczego pożyczka unijna?

Pożyczka unijna na termomodernizację to produkt oferowany mikro, małym i średnim firmom z województwa podlaskiego przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz wybrane do współpracy regionalne instytucje finansujące. Co wyróżnia ten produkt od innych na rynku? Po pierwsze, stałe oprocentowanie, które może wynosić 0,28% lub 0,56% w skali roku w zależności od wyniku audytu energetycznego. Po drugie, okres spłaty zaciągniętego zobowiązania wynosi aż 10 lat. Przedsiębiorca nie płaci żadnych opłat i prowizji związanych z uruchomieniem i spłatą pożyczki. Warunki te są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw, które mają utrudniony dostęp do finansowania komercyjnego (np. firm z krótką historią biznesową i kredytową).

Na co wydać 1 mln zł?

To, co wyróżnia pożyczkę unijną od innych produktów dostępnych na rynku to bardzo szeroki zakres inwestycji, które przedsiębiorca może sfinansować. Są to m.in.:

  • ocieplenie budynków i hal produkcyjnych oraz wymiana okien i drzwi;
  • zakup nowych energooszczędnych maszyn;
  • instalacja systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie (tzw. inteligentne budynki);
  • energooszczędne technologie produkcji i użytkowania energii;
  • systemy zarządzania energią, technologie odzysku energii;
  • przebudowa, modernizacja systemów grzewczych i chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
  • instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii (np. instalacja fotowoltaiczna).

Co ważne, przedsiębiorca ma możliwość sprzedaży nadwyżki energii wyprodukowanej po przeprowadzeniu inwestycji w efektywność energetyczną.

Jak otrzymać pieniądze?

Sam proces ubiegania się o pożyczkę jest niezwykle szybki i łatwy. W województwie podlaskim ten produkt oferują współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego instytucje finansujące. Aby otrzymać środki należy wejść na stronę Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (pozyczkowy.com.pl, zakładka: Oferta) lub zadzwonić pod numer (85) 740 86 76. Pożyczki udzieli również Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach. Zadzwoń pod numer +48 875 651 386 lub wejdź na stronę (termo.frp.pl). Konsultanci Fundacji przeprowadzą Cię przez cały proces udzielenia pożyczki. Potem pozostaje już zrobienie audytu energetycznego (pożyczka może go sfinansować) i rozpoczęcie prac remontowo-modernizacyjnych.

Lepsza efektywność energetyczna to nie tylko mniejsze zapotrzebowanie firmy na energię i płynące z tego oszczędności, ale również przedsiębiorstwo dbające o czystość podlaskiego regionu.

Więcej informacji na temat pożyczek unijnych oraz projektu „Przedsiębiorcze podlaskie” znajdziesz na: rpo.bgk.pl

Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od analizy ryzyka przedsiębiorcy. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Komentarze