Znany operator logistyczny inwestuje na Podlasiu. Bo to atrakcyjny region

Na terenie białostockiego oddziału Rohlig Suus Logistics powstała agencja celna z magazynem czasowego składowania. Dzięki niej operator może świadczyć kompleksową obsługę celną wszystkich eksportowanych i importowanych towarów w jednym miejscu. Nowa agencja jest czternastą tego typu placówką firmy w kraju. To kolejna inwestycja spółki w Podlaskiem – w grudniu 2018 r. w Białymstoku otwarty został magazyn do obsługi klientów z regionu.

Agencja celna świadczy usługi administracyjne związane z przywozem i wywozem towarów z Unii Europejskiej oraz ładunków przewożonych w tranzycie celnym przez Polskę. Pełni ona funkcję przedstawiciela firmy w kontaktach z urzędem celnym, dokonując w jej imieniu m.in. zgłoszeń celnych oraz przygotowując dokumentację do odpraw eksportowych, importowych lub tranzytowych. Znacznie ułatwia to proces eksportu i importu, ograniczając konieczność transportu towarów do urzędu celnego do minimum.

Biuro nowej agencji celnej jest zlokalizowane w siedzibie oddziału spółki na terenie parku logistycznego Panattoni przy ulicy Aksamitnej. Mieści się obok magazynu czasowego składowania Rohlig Suus Logistics, w którym towary mogą być przechowywane przez 90 dni przed odprawą celną. W planach firmy jest również otworzenie składu celnego, dającego możliwość długoterminowego przechowywania towarów i prowadzenia logistyki kontraktowej.

Agencja posiada pozwolenie na korzystanie z procedur uproszczonych, co znacznie ułatwia odprawę towarów. Mamy także certyfikat AEO i pozwolenie na odprawę towarów w innym miejscu niż urząd celny. To duża korzyść dla klientów, którym zależy przede wszystkim na czasie. Ich towary nie muszą jeździć od magazynu do urzędu celnego i z powrotem – mówi Mirosław Kłósek, dyrektor ds. usług celnych.

Podlasie to region, który aktualnie bardzo dynamicznie się rozwija. Sprzyja temu infrastruktura drogowa, która w ostatnich latach bardzo się poprawiła. Oddanie do użytku drogi ekspresowej S8 spowodowało, że Białystok i jego okolice stały się dla inwestorów bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Polski. To stąd mogą oni transportować towary zarówno na cały kraj, jak i za granicę, a także łatwo importować produkty i komponenty ze Wschodu czy nawet Chin. Agencja również poszerza możliwości eksportowe rodzimych producentów na rynki pozaeuropejskie – dodaje Grzegorz Pawnuk, dyrektor oddziału Rohlig Suus Logistics w Białymstoku.

Placówka jest już czternastą agencją celną firmy. Odbywać się w niej będzie odprawa towarów wysyłanych drogą lądową, morską, a także lotniczą. Agencja będzie działać zarówno na potrzeby Rohlig SuusLogistics, jak i zewnętrznych firm spedycyjnych.

Rohlig Suus Logistics SA jest jednym z największych operatorów logistycznych w Polsce. Firma specjalizuje się w zarządzaniu logistyką i globalnymi łańcuchami dostaw. Realizuje procesy spedycyjne w oparciu o transport drogowy, morski, lotniczy i kolejowy. W ciągu ostatnich pięciu lat spółka dwukrotnie zwiększyła swoje przychody, zamykając 2018 rok na poziomie ponad 911 mln złotych. W maju 2018 r. uruchomiła oddziały w Czechach i na Węgrzech.

Red. PP, fot. mat. pras.

Komentarze