Jak zostać ratownikiem drogowym?

Ratownik drogowy ratuje ludzkie życie, dlatego jego praca jest tak istotna. Osoby, które czują powołanie właśnie do tej profesji, powinny mieć niezbędną wiedzę, dzięki której pomoc poszkodowanym stanie się skuteczniejsza. Dlatego poniżej przedstawiona będzie przykładowa ścieżka, którą powinien przejść przyszły ratownik drogowy.

Co trzeba zdać, aby zostać ratownikiem drogowym?

Na samym początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega ta praca, z jakimi obowiązkami będzie się miało do czynienia i jaka odpowiedzialność będzie na nas ciążyć. Jeśli nadal będziemy uważali, że ta praca jest dla nas i czujemy się na tyle silni, aby jej sprostać, powinniśmy poczynić pewne kroki, które sprawią, że praca w zawodzie ratownika drogowego, stanie się rzeczywistością.

Konieczne jest ukończenie odpowiedniego szkolenia. W większości przypadków są one płatne. Wybrać należy konkretny kurs na ratownika drogowego, dzięki któremu uzyska się specjalistyczny certyfikat. Zatem nie ma konieczności ukończenia studiów medycznych, aby móc realizować się i pomagać jako ratownik.

Ratownik musi się dokształcać

Po ukończeniu kursu na ratownika drogowego pierwszego stopnia istnieje możliwość rozpoczęcia szkolenia drugiego stopnia. W ten sposób zyskuje się kolejną wiedzę i jeszcze większe możliwości pracy. Zdecydowana większość pracodawców patrzy przychylnym okiem na taką decyzję, dlatego warto zdecydować się na dalsze zdobywanie wiedzy. Poza tym warto pamiętać, że ratownik powinien ciągle utrwalać sobie wiedzę i zdobywać nowe certyfikaty z różnych dziedzin, np. właśnie medycznych. W końcu nigdy nie wiadomo, z jakim przypadkiem będzie on miał do czynienia.

Jaką wiedzę musi posiadać ratownik drogowy?

Obecnie dostępne są kompleksowe szkolenia, które mają na celu nauczyć daną osobę wszystkich obowiązków, które powinien spełniać ratownik drogowy. Jednak poza sferą typowo medyczną, która oczywiście jest bardzo ważna, coraz więcej firm szkoleniowych zwraca uwagę również na inne aspekty. Tym bardziej że pełnią one także bardzo istotną rolę w trakcie trwania akcji ratunkowej.

Inne specjalności, które musi znać ratownik drogowy

  • prowadzenie akcji ratunkowej,
  • współpracowanie ze służbami ratowniczymi, poznanie wszystkich zasad postępowania i reguł, których oni przestrzegają,
  • prawo — chodzi tutaj o to, aby cały czas przestrzegać polskiego prawa, a przy okazji także kodeksu drogowego. Wbrew pozorom ta wiedza jest bardzo ważna, gdyż ratownik wtedy zdaje sobie sprawę z tego, czy jego sposób ratowania ludzkiego życia jest zgodny z polskim prawem. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. w przypadku, gdy dziecko zostanie zamknięte w samochodzie pod centrum handlowym, a temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka lub też niska, i trzeba będzie je wydostać.

Szkolenia, na których przekazywana jest wiedza właśnie z tych wszystkich dziedzin, przeprowadzane są przez emermed.pl/ratownik_drogowy_szkolenie. Tam też otrzymuje się tytuł ratownika, stopień oraz legitymacje.

Artykuł partnerski

Komentarze