Na co zwrócić uwagę przed pożyczką? Na te 4 kwestie [PORADNIK]

Opalenizna po wakacyjnych wojażach jeszcze się trzyma, a w pamięci cudowne wspomnienia. Dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny z kompletną wyprawką. Wydawać by się mogło, że jesienią w końcu nie trzeba będzie się martwić o kondycję domowego budżetu. Tymczasem również i schyłek roku może nieść za sobą spore wydatki – bo opony auta trzeba zmienić na zimowe, bo to ostatni dzwonek na przeprowadzenie ewentualnego remontu w domu, a bo zaczyna się sezon grzewczy i opłaty rosną.

Jak poradzić sobie z kolejnymi wydatkami? Rozwiązaniem problemów może być pożyczka. Co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Masz wybór

Zwykło się używać określeń „pożyczka” i „kredyt” zamiennie, a tymczasem jest to błąd. Chociaż w obu przypadkach chodzi ostatecznie o pożyczenie pieniędzy na warunkach określonych w umowie, to podstawową różnicą są regulacje prawne. Warunki kredytu określa prawo bankowe, a w przypadku pożyczek Kodeks Cywilny.

Tym samym kredytu może udzielić wyłącznie bank, a pożyczki dowolna instytucja, która ma do tego odpowiednie środki. Pieniądze z kredytu najczęściej trzeba skonsumować na cel ściśle określony w umowie, a za udzielenie takiego wsparcia pobierana jest prowizja i odsetki. Z kolei pożyczka może być nieodpłatna  ( w niektórych przypadkach ), a pieniądze można wykorzystać na dowolnie określony cel.

Jak wziąć pożyczkę?

I chociaż niektóre banki upraszczają do granic możliwości formalności to i tak z reguły łatwiej jest dostać pożyczkę. Wniosek można złożyć przez Internet, decyzja o udzieleniu finansowania może zapaść w kilkanaście minut, a pieniądze jeszcze tego samego dnia trafić do portfela pożyczkobiorcy. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy:

  • wiarygodność. Obecnie wiele podmiotów udziela pożyczek gotówkowych, więc potencjalnego pożyczkodawcę warto zweryfikować – chociażby w Internecie. Nie jest tajemnicą, że jeśli firma działa na rynku od lat i ma wielu klientów, to instynktownie jest bardziej godna zaufania niż nowa, nikomu nieznana instytucja;

 

  • całkowity koszty pożyczki. Nie ma nic wstydliwego w tym, że nie każdy potrafi rozpisać wzór na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i bezbłędnie wyliczyć całkowite koszty pożyczki. Dlatego o to, ile ostatecznie trzeba będzie zwrócić firmie pożyczkowej, warto pytać i żądać precyzyjnych odpowiedzi. Niektóre firmy mają także na swoich stronach WWW kalkulator, który automatycznie wylicza prognozowaną należność;

 

  • zapisy umowy. To najważniejszy dokument w tym przedsięwzięciu. To tam znajdują się wiążące kwestie, których trzeba będzie przestrzegać. Warto więc zwrócić uwagę na oprocentowanie pożyczki, ewentualne dodatkowe opłaty i zabezpieczenia, warunki i terminy spłaty oraz czego można się spodziewać w razie z problemów z uregulowaniem należności;
  • przejrzystość. Godny zaufania partner finansowy nie będzie niczego ukrywał oraz jasno odpowie na wszelkie pytania. Jeśli któryś zapis umowy jest niezrozumiały lub trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytania związane z pożyczką, to warto dwa razy zastanowić się nad podpisaniem umowy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze