Międzynarodowy koncern przekaże dotację szpitalowi w Białymstoku na walkę z koronawirusem

W obliczu stale rosnącej liczby zarażonych i ofiar śmiertelnych spowodowanych chorobą COVID-19, zarząd Amgen w Polsce podjął decyzję o przekazaniu darowizny, o łącznej wartości pół miliona złotych, czternastu szpitalom i dwóm organizacjom wspierającym osoby z grupy wysokiego ryzyka – seniorów i dzieci z chorobami onkologicznymi na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Wśród obdarowanych placówek znalazł się Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Firma rozpoczęła też prace nad lekiem na COVID-19 wywołany wirusem SARS-CoV-2.

Walka z COVID-19 stanowi ogromne wyzwanie dla obywateli, rządów i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. To także sprawdzian dla międzynarodowych firm farmaceutycznych, które muszą zapewnić ciągłość łańcucha dostaw i dostępność do swoich leków, mimo utrudnień w ruchu granicznym. Obecnie liczy się przede wszystkim powstrzymanie narastającej fali zachorowań i ograniczenie skutków epidemii, ale także wsparcie pacjentów chorych przewlekle, zwłaszcza tych z grup wysokiego ryzyka. Dlatego podjęliśmy decyzję, że polski oddział Amgen wesprze finansowo czternaście szpitali oraz dwie organizacje pozarządowe, które pomagają najbardziej potrzebującym – seniorom oraz dzieciom z chorobami onkologicznymi – mówi Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen w Polsce. – Ponadto, na poziomie globalnym, Amgen, we współpracy z Adaptive Biotechnologies, rozpoczął badania nad opracowaniem terapii zapobiegającej lub leczącej COVID-19. Mamy ogromną nadzieję, że nasze doświadczenie pomoże w wygraniu tej nierównej, jak dotąd, walki.

Amgen to międzynarodowy koncern biotechnologiczny, który korzystając z postępu nauki dostarcza innowacyjne rozwiązania, wykorzystywane w terapii pacjentów, radykalnie poprawiając ich jakość życia. Wszelkim działaniom firmy przyświeca misja niesienia pomocy pacjentom, a obecne warunki epidemiczne skłoniły firmę do uruchomienia tej pomocy w nieco zmienionej formie – dostosowanej do bieżących realiów.

Zarząd oddziału korporacji w Polsce podjął decyzję o przekazaniu darowizny czternastu szpitalom, które zwróciły się z apelem o pomoc. Są to:
– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie;
– Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
– Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie;
– Centrum Onkologii w Gliwicach;
– Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie;
– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie;
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi;
– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie;
– Szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie;
– Szpital Kliniczny nr 1 w Poznaniu;
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
– Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
– Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;
– Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Firma zadecydowała również o udzieleniu dodatkowej pomocy dwóm organizacjom wspierającym osoby starsze i o obniżonej odporności. Pierwsza z nich to Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które na co dzień pomaga osobom starszym i samotnym, często niesamodzielnym lub znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Drugą organizacją pożytku publicznego jest Fundacja Iskierka, która wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny.

Red. PP, fot. pixabay

Komentarze