Typy bukmacherskie przed meczami rewanżowymi drugiej rundy kwalifikacji do Ligi Europy były bardzo optymistyczne dla przedstawicieli PKO Ekstraklasy. Polskie kluby miały być faworytami rewanżów, zarówno Legia Warszawa której przeciwnikiem miał być Kuopion Palloseura ( trzecia drużyna ligi fińskiej ubiegłego sezonu ) jak i Piast Gliwice którego rywalem był Ryga FC oraz Lechia Gdańsk kontra Broendby mecze u siebie wgrały różnicą jednej bramki. Najlepsze wrażenie pozostawił w pierwszych meczach zespół z Gdańska który pokonał Duńczyków 2:1 po bardzo dobrym meczu a sam wynik nie oddaje przewagi jaką mieli zawodnicy trenera Piotra Stokowca. Sprawdż zakłady sportowe na stronie LVbet .

Jako pierwsi do walki przystąpili podopieczni Aleksandara Vukowicza którzy w pierwszym meczu u siebie pokonali Finów 1:0 ( bramkę na wagę zwycięstwa w 9 minucie zdobył Mateusz Wieteska ) i byli zdecydowanym faworytem rewanżu. Mecz Legii był z gatunku tych o których warto natychmiast zapomnieć a jedynym jego pozytywem był wynik premiujący warszawian do następnej rundy kwalifikacji Ligi Europy. Po bardzo słabej a momentami wręcz kompromitującej grze legia zremisowała z KUPS 0:0 . Pierwsza połowa należała zdecydowanie do gospodarzy a goście z Polski nie byli w stanie stworzyć sobie ani jednej sytuacji bramkowej. Druga połowa wlała trochę nadziei w serca kibiców stołecznej drużyny, Legia zaczęła grać lepiej i miała świetne okazje bramkowe. Niestety nie był to dzień Sandro Kulenowicza który najpierw zmarnował dwie świetne sytuacje z gry a następnie w 86 minucie spotkania nie wykorzystał rzutu karnego ( jego strzał obronił Otso Virtanen ). Ostatnie minuty meczy należały do gospodarzy którzy w 90 minucie nawet zdobyli bramkę jednak sędzia spotkania dopatrzył się pozycji spalonej i gola nie uznał. Remis 0:0 premiował Legię do trzeciej rundy ale gra pozostawiła duży niedosyt i nie była dobrym prognostykiem przed następnymi meczami kwalifikacyjnymi.

Jako drugi ( poł godziny po Legii ) rozpoczynał swój mecz rewanżowy Mistrz Polski Piast Gliwice uważany za faworyta w spotkaniu z Ryga FC. W pierwszym meczu podopieczni Waldemara Fornalika co prawda zwyciężyli ale pozwolili sobie strzelić dwie bramki w Gliwicach ( spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 ).

Niestety wyjazd do Rygi zakończył się kompromitacją piłkarzy Piasta Gliwice którzy po słabej grze ulegli gospodarzom 1:2 . Mecz zaczął się dla gliwiczan bardzo dobrze bowiem już w 17 minucie Feliks w sytuacji sam na sam pokonał Robertsa Ozolasa. Jednak potem strzelali gole już tylko piłkarze z Łotwy jeszcze w pierwszej połowie precyzyjnym strzałem zza pola karnego wyrównał Armands Petersons. Druga połowa mimo sytuacji Piasta należała do mobilizowanych zarówno przez kibiców jak i trenera Mihailisa Konevsa gospodarzy a ukoronowaniem ich wysiłków był gol zdobyty w 83 minucie przez Kamila Bilińskiego. Tak wiec gol rezerwowego ( Polak pojawił się na boisku w drugiej części spotkania ) dał awans do trzeciej rundy zespołowi Ryga FC . Mistrz Polski okazał się gorszy w dwumeczu którego był zdecydowanym faworytem i sprawił swoim kibicom bardzo niemiłą niespodziankę.

Jako ostatni do meczu przystąpili zawodnicy Lechii Gdańsk którzy pierwszym meczem rozbudzili duże nadzieje u swoich sympatyków na awans do trzeciej rundy kwalifikacyjnej. Jednak to gospodarze od początku spotkania dyktowali warunki gry a swoja przewagę udokumentowali bramką w 15 minucie gdy po rzucie rożnym gola zdobył Paulus Arajuuri. W drugiej połowie dominacje Broendby potwierdził polski napastnik Kamil Wilczek który strzałem z pierwszej piłki w 53 minucie pokonał Dusana Kuciaka. Jednak podopieczni Piotra Stokowca nie dawali za wygraną i w 67 minucie po podaniu Sławomira Peszki Paxiao zdobył bramkę na 2:1. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ zmianie i sędzia meczu zarządził dogrywkę. Jednak ta część meczu należała zdecydowanie do gospodarzy a właściwie do Jespera Lindstroema, napastnik Broendby strzelił dwie bramki ( w 94 i 118 minucie ) i mecz zakończył się zwycięstwem 4:1 drużyny z Danii. Drużyna Lechii Gdańsk po walce i dobrym meczu odpada z walki w Lidze Europy a zespół Broendby w następnej rundzie zmierzy się z portugalskim FC Braga.

Artykuł Partnera

 

Ocieplenie siedziby firmy. Zainstalowanie termostatów i indywidualnych liczników ciepła. Wytwarzanie energii na własne potrzeby. Takie m.in. działania sprawiają, że biznes staje się bardziej przyjazny środowisku, a zarazem bardziej efektywny. Teraz na m.in. takie działania można uzyskać pożyczkę – nawet milion złotych dla firmy – na bardzo korzystnych warunkach.

Pożyczka Termomodernizacyjna, bo o niej mowa, udzielana jest w ramach funduszu pożyczkowego, działającego przy Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.

 

Kto może się starać o pieniądze?

O pożyczkę tę mogą się starać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa podlaskiego. Można ją przeznaczyć na finansowanie projektów poprawiających efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach. Mowa tu o inwestycjach w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz głębokiej i kompleksowej modernizacji energetycznej budynków, które zwiększą efektywność energetyczną o co najmniej 25%.

Ważne szczegóły i liczby

Warto skorzystać z takiej formy wsparcia swojej firmy, ponieważ warunki jej udzielania są bardzo korzystne.
Kwota pożyczki, jaką można otrzymać, to nawet 1 000 000 złotych dla jednego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca może otrzymać pożyczkę na sfinansowanie aż do 100 proc. wartości inwestycji. Nie ma opłat ani prowizji, a okres spłaty pożyczki wynosi do 120 miesięcy. Karencja w spłacie kapitału wynosi z kolei do 12 miesięcy. Wkład własny nie jest wymagany.

Zabezpieczenie pożyczki stanowi obligatoryjnie weksel in blanco

oraz jedna z następujących form:
– ustanowienie hipoteki na nieruchomości;
– poręczenie krajowych instytucji finansowych;
– poręczenie wekslowe osób trzecich;
– akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się pożyczkobiorcy i poręczycieli rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 k.p.c.;
– sądowy zastaw rejestrowy;
– inne przewidziane prawem zabezpieczenia.

 

Na co można przeznaczyć te pieniądze

Pożyczkę termomodernizacyjną można przeznaczyć na m.in.:

1. Modernizacje i ulepszenia, które wprowadzają do zakładów nowe obiekty, systemy sterowania, instalacje i urządzenia techniczne. Chodzi o takie, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych

2. Instalacje umożliwiające odzysk energii cieplnej powstającej w trakcie procesów przemysłowych lub podczas jej produkcji, które poprawiają sprawność energetyczną układów technologicznych, zwiększają oszczędność energii cieplnej oraz zmniejszają emisję CO2 do atmosfery

3. Zastosowanie urządzeń i technologii energooszczędnych oraz wdrażanie systemów zarządzania energią

4. Głęboką modernizacja energetyczną budynków należących do przedsiębiorstwa, poprzez m.in.:
– ocieplenie obiektu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych;
– energooszczędne oświetlenie;
– przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą i przyłączeniem źródła ciepła na bardziej efektywne energetycznie i ekologicznie);
– instalację systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
– przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji;
– zastosowanie automatyki pogodowej;
– zastosowanie systemów zarządzania budynkiem;
– budowę lub przebudowę wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych źródeł ciepła;
– instalację OZE w modernizowanych energetycznie budynkach jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego,
– instalację indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
– instalację zaworów pod pionowych i termostatów.

5. Budowę urządzeń do produkcji energii na własne potrzeby w oparciu o OZE, zmianę systemu wytwarzania lub wykorzystania paliw i energii

6. Przeprowadzenie audytu energetycznego ex-ante jako elementu przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Jedno przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie jedną pożyczkę.

Szczegółowe informacje dostępne są:
w siedzibie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach,
ul. Kościuszki 62, Suwałki, tel. 087 565 14 11, 731 757 000, e-mail:
biurootwii@frp.pl, www.termo.frp.pl