Jak nie przepłacać za ubezpieczenie OC na Podlasiu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. To polisa odpowiedzialności cywilnej chroniąca przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, których sprawcą jest kierowca objętego nią auta. Zbliża się termin ważności OC Twojego samochodu i martwisz się, że będziesz musiał dużo za nie zapłacić? Dowiedz się, jak szukać najtańszej polisy.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez serwis Rankomat.pl mieszkańcy województwa podlaskiego w I kwartale 2024 r. płacili średnio 517 zł. To zdecydowanie mniej w porównaniu z osobami z województwa pomorskiego, których OC kosztowało 680 zł.

Ubezpieczenie OC – co trzeba o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkową polisą. Oznacza to, że musi ją mieć każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. W przeciwnym razie poruszanie się nim po publicznych drogach jest niezgodne z prawem. OC pokrywa ewentualne szkody wyrządzone przez kierowcę samochodu. Dotyczy to zdarzeń zarówno na osobach, jak i na mieniu.

Wszelkie kwestie związane z OC są regulowane przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tym dokumencie określone są sumy gwarancyjne i zakres ochrony. W praktyce oznacza to, że towarzystwa nie mogą samodzielnie ustalać tych parametrów. Mają jednak dowolność w kształtowaniu wysokości składki. To właśnie z tego wynikają różnice w ofertach poszczególnych firm. W przypadku OC nie musisz przepłacać, gdyż wyższa opłata nie zapewni Ci lepszej ochrony. Zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na zakup dobrowolnych polis, takich jak AC czy NNW.

W jaki sposób obliczana jest składka OC?

Podczas wyliczania składki OC konkretnego pojazdu, pod uwagę bierze się wiele czynników. Do najważniejszych z nich można bez wątpienia zaliczyć:

  • markę i model pojazdu – OC samochodów sportowych i modeli uznawanych za szybkie będzie droższe, gdyż dla ubezpieczycieli ryzyko spowodowania przez ich kierowców kolizji czy wypadku jest większe,
  • pojemność i moc silnika – duże jednostki napędowe umożliwiają rozwinięcie większych prędkości, a to stwarza większe zagrożenie na drogach,
  • doświadczenie i wiek kierowcy – osoby młode, które dopiero niedawno uzyskały uprawnienia, najczęściej płacą zdecydowanie więcej w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców,
  • dotychczasową historię ubezpieczenia – towarzystwa sprawdzają, czy właściciel pojazdu ma na swoim koncie jakieś kolizje czy wypadki, z kolei za bezszkodową jazdą przyznają zniżki, które znacząco obniżają wysokość składki,
  • miejsce zamieszkania – mieszkańcy dużych aglomeracji płacą więcej niż osoby zamieszkujące małe miasteczka lub wsie.

To tylko kilka z najważniejszych czynników, które firmy ubezpieczeniowe uwzględniają podczas obliczania składki. W rzeczywistości mogą brać pod uwagę o wiele więcej parametrów.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na znalezienie OC w najniższej cenie jest skorzystanie z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Wystarczy, że uzupełnisz wszystkie niezbędne pola, a algorytmy przeszukają dostępne oferty. Otrzymasz je w praktycznym zestawieniu, które będziesz mógł filtrować oraz sortować zgodnie z wybranymi parametrami. Korzystanie z kalkulatora ofert pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze oraz cenny czas.

Ile kosztuje OC na Podlasiu?

W zrozumieniu tego, ile możesz zaoszczędzić dzięki porównywarce, pomoże Ci poniższa kalkulacja. Zapoznaj się z nią i przekonaj, że nie warto decydować się na pierwszą ofertę zaproponowaną przez towarzystwo, gdyż na rynku możesz znaleźć o wiele tańsze OC.

39-letnia mieszkanka Hajnówki kupuje ubezpieczenie samochodu Peugeot 2008 z 2020 r. Auto jest wyposażone w silnik benzynowy 1.2. Prawo jazdy uzyskała w 2009 roku i do tej pory nie spowodowała żadnej szkody.

Benefia417,00 złOC
Benefia432,00 złOC, NNW
Uniqa441,00 złOC, Assistance
Trasti455,00 złOC
Balcia Insurance458,00 złOC
Link4474,42 złOC, Assistance

 

Różnice w wysokości składki OC mogą być naprawdę spore. Korzystając z kalkulatora ofert uda Ci się zaoszczędzić.

Czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

Oprócz obowiązkowego OC na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz także dodatkowe polisy, takie jak AC, NNW oraz Assistance. Pierwsza z nich zapewni Ci finansowe wsparcie m.in. w przypadku kradzieży lub poważnego uszkodzenia Twojego samochodu. Ubezpieczenie NNW umożliwia m.in. pokrycie kosztów leczenia, które jest niezbędne ze względu na urazy odniesione w wypadku. Z kolei Assistance zapewnia wsparcie w różnych sytuacjach, które mogą wydarzyć się podczas podróży. Umożliwia pokrycie kosztów holowania czy naprawy samochodu. W przypadku dobrowolnych polis ubezpieczyciela samodzielnie ustalają nie tylko składkę, ale i zakres ochrony. Najlepsze oferty dopasowane do potrzeb znajdziesz dzięki porównywarce https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.

Ubezpieczenie OC może pomóc Ci uchronić się przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, których będziesz sprawcą. Brak tej polisy wiąże się z karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Artykuł partnerski

Komentarze