Wakacje składkowe: w jakich okolicznościach przedsiębiorcy należy się ulga? Sprawdź zasady i wymogi

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pexels.com

ZUS przypomina o wakacjach składkowych dla mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG i komorników sądowych. To świetna wiadomość przed zbliżającymi się wakacjami, pozwalająca na odciążenie od spraw finansowych. Od listopada 2024 roku ZUS przyjął już blisko 2 miliony wniosków o skorzystanie z tego programu.

Wakacje składkowe to realne wsparcie, które pozwala odetchnąć od finansowych obciążeń. Możesz z nich skorzystać raz w roku przez jeden wybrany miesiąc.

W wybranym przez siebie miesiącu nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Co ważne, składki za ten okres są finansowane z budżetu państwa i zostaną uwzględnione przy ustalaniu twojego prawa do emerytury oraz renty. Dzięki temu zachowujesz ciągłość ubezpieczenia, nie martwiąc się o przyszłe świadczenia.

Nie musisz przerywać pracy! W trakcie wakacji składkowych możesz nadal prowadzić swoją firmę, osiągać przychody i wystawiać faktury. Jeśli wolisz, możesz po prostu wykorzystać ten czas na zasłużony urlop. Wybór należy do ciebie.

To realna szansa na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, a co najważniejsze – bez ryzyka utraty ciągłości ubezpieczenia czy prawa do zasiłków.

Robiąc sobie wakacje składkowe, pamiętaj, że zwolnienie obejmuje składki naliczane od najniższej obowiązującej podstawy.

Jeśli płacisz preferencyjne składki, to budżet państwa pokryje je w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku pełnych składek ZUS, podstawą do zwolnienia jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet w trakcie wakacji składkowych nadal musisz opłacać składkę zdrowotną. Zwolnienie nie dotyczy również składek za pracowników, zleceniobiorców i osoby współpracujące – te wciąż pozostają po twojej stronie.

Wakacje składkowe są dostępne dla:

  • przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą;
  • mikroprzedsiębiorców, czyli tych, którzy zatrudniają maksymalnie 9 osób;
  • komorników sądowych.

Pamiętaj, że aby skorzystać ze zwolnienia ze składek, musisz spełnić określone warunki. Choć tekst ich nie precyzuje, zazwyczaj dotyczą one m.in. braku zaległości w opłacaniu składek w poprzednich okresach czy nieprzekroczenia określonego progu przychodów.

Aby zakwalifikować się do wakacji składkowych, musisz spełnić dwa kluczowe warunki, które dotyczą miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku:

  • podleganie ubezpieczeniom społecznym: musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez co najmniej jeden dzień;
  • limit zatrudnienia: łączna liczba osób zgłoszonych przez Ciebie do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) lub zdrowotnego – wliczając w to ciebie samego – nie może przekraczać dziesięciu.

Kolejny warunek jest taki, że w ciągu dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku nie mogłeś osiągnąć przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub twój przychód w co najmniej jednym z tych lat nie mógł przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych.

Dodatkowo, musisz pamiętać o jeszcze jednym ważnym warunku: nie możesz prowadzić działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony na umowę o pracę. To ograniczenie dotyczy działalności, która jest tożsama z tą, którą wykonywałeś jako pracownik. Ten warunek musi być spełniony zarówno w roku poprzedzającym złożenie wniosku, jak i w roku bieżącym (aż do dnia złożenia wniosku).

Jeśli opłacasz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, możesz liczyć na zwolnienie ze składki również z tego tytułu. Warunek jest prosty: musiałeś być objęty tym ubezpieczeniem przez co najmniej jeden dzień w miesiącu przed złożeniem wniosku oraz w miesiącu, którego wniosek dotyczy.

Musisz też mieć dostępny limit pomocy de minimis, który jest co najmniej równy kwocie składek, z których ma nastąpić zwolnienie. Pamiętaj, że łączna wartość pomocy publicznej, jaką otrzymałeś w ciągu ostatnich trzech lat, nie może przekroczyć równowartości 300 tysięcy euro.

Wniosek o wakacje składkowe, czyli formularz RWS, złożysz wyłącznie elektronicznie – przez swój profil płatnika na platformie PUE ZUS lub eZUS. Pamiętaj, żeby zrobić to w miesiącu poprzedzającym planowany miesiąc skorzystania z ulgi. Przykładowo, jeśli chcesz skorzystać ze zwolnienia za lipiec, wniosek musisz złożyć najpóźniej do końca czerwca.

Z wakacji składkowych mogą skorzystać również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jest, aby wniosek został złożony z indywidualnego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której są wspólnikami.

Informację o tym, czy twoja ulga została przyznana, czy też odrzucona, znajdziesz na swoim profilu na PUE ZUS lub eZUS. Dodatkowo ZUS powiadomi cię o tym e-mailem lub SMS-em, jeśli podałeś takie dane na swoim koncie.

Jeśli ulga zostanie przyznana tylko częściowo lub ZUS odmówi jej przyznania, otrzymasz decyzję, która również będzie dostępna na PUE ZUS lub eZUS. Pamiętaj, że od takiej decyzji możesz odwołać się do sądu, składając odwołanie za pośrednictwem ZUS-u.

Red. PP

Komentarze